Určování otcovství a žaloba na jeho určení

Dítě

Dnes se podíváme na právní režim určování otcovství dítěte. U matky je to jasné, jde o ženu, která dítě porodila. Slovy latinské právní zásady mater semper certa est, tedy matka je vždy jistá. Jak je to však s otcovstvím a jak je možné určení otcovství napadnout?

Otcem je manžel ženy, která dítě porodila

Občanský zákoník o osobě matky stroze určuje, že jde o ženu, která dítě porodila. Zde tedy nemůže vznikat spor. Jiné je to však u otcovství, které není vždy na první dobrou přesně zjistitelné, respektive ne vždy právo vyžaduje jakékoli genetické potvrzení. Pro zjednodušení právního pojetí tak využívá domněnky. Jsou tři, kdy první stanoví, že otcem je manžel matky, pokud se dítě narodí vdané ženě. V takovém případě je automaticky určen manžel jako otec, a to i porodí-li matka do 300 dní od rozvodu a není znova vdaná. Jde-li o umělé oplodnění páru a není-li tento pár sezdán, pak je otcem automaticky ten muž, který dal k umělému oplodnění souhlas.

Souhlasné prohlášení a muž, který s ženou souložil v rozhodné době

Druhou možností je, že pár není sezdán a zároveň podepíšou oba souhlasné prohlášení rodičů na matričním úřadě o svém rodičovství. Zapsáni jako rodiče jsou pak tyto osoby, kdy samozřejmě matka musí být opět žena, která dítě porodila. Poslední domněnkou je pak ta, že otcem je muž, který s matkou souložil v rozhodné době. Od této doby nesmí uplynout do narození dítěte méně než sto šedesát a více než tři sta dní, ledaže otcovství takového muže vyloučí závažné okolnosti. Tato domněnka se uplatní jako poslední a otcovství na jejím základě určí soud.

Popření otcovství

Takto právně určené otcovství však ne vždy musí korespondovat s realitou. Žena může mít dítě s někým jiným než s manželem a lidé v páru mohou souhlasit s tím, že budou oba právními rodiči dítěte, i když biologickým otcem je někdo jiný. Dokud není takové otcovství soudem potvrzeno, právní důsledky nese otec platně zapsaný. Lze však otcovství popírat. Pokud právní otec má pochybnosti o svém otcovství, může se obrátit na příslušný soud s návrhem na popření otcovství. Takto může činit jen do šesti měsíců od chvíle, kdy se dozvěděl o skutečnostech, že nemusí být otec. Nejpozději pak však do šesti let věku dítěte. V návrhu by měl důvody vylíčit.

Zdroj: Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník ve znění pozdějších předpisů, https://dostupnyadvokat.cz/blog/urceni-otcovstvi, https://dostupnyadvokat.cz/blog/jak-poprit-otcovstvi

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.