Máte místenku? Stejně si možná nesednete. A to České dráhy chystají zdražení jízdného

České dráhy

Cestujete vlakem? Pokud ano, nejspíše jste si zvykli na určitý komfort. Zejména při absolvování delších tratí si nejspíše rezervujete místo a chcete mít svůj klid. Nepochybně. Přesto se ve vlacích Českých drah může stát, že i přes zakoupení místenky si prostě a jednoduše nemusíte vůbec sednout. Vagón ve vlaku totiž vůbec být nemusí, případně se může místenkou na stejné sedadlo prokazovat i někdo jiný. Zdá se vám to jako sci-fi? Ne není.

Místenku ukazují lidé marně

Zajímavý příklad byl uveden v Lidových novinách, kde se psalo o spoji z Benešova do Prahy. Tady cestovala třída 22 dětí. Paní učitelka se marně sháněla po místech. Stejně tak hledali svá sedadla také další cestující. Nebyla, protože souprava disponovala malým počtem vagónů. Čas od času nedorazí také vůz 1. třídy a podobně. Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský na obranu Českých drah uvedl, že se za problémy tkví poruchy na jednotlivých vozech. Dle jeho slov České dráhy na externí dodavatele neustále tlačí, ale nestačí to.

Nárok na kompenzaci máte. Ale často se člověku nechce

Jestliže není ve vlaku zařazen vůz s číslem, které máte na místence, můžete se pochopitelně bránit. Nárokovat lze až pětinásobek ceny za danou místenku. Vše ovšem musíte doložit potvrzením, jež vám vystaví průvodčí daného vlaku. Lidé o kompenzaci mnohdy neví a častokrát se jim ani nechce něco takového zdlouhavě řešit. Raději by, kdyby všechno fungovalo tak, jak má, a oni měli za své peníze adekvátní službu.

Zdražení Českých drah ve výši 15 %

To bylo podle slov ministra Kupky nutné, jinak by došlo k omezení dopravy. Zdražení dokladuje také zlepšenou kvalitou služeb. Skončily výluky na koridoru u Brna a do Prahy se z Českých Budějovic dostanete rychleji. Platit se ale bude více nejenom za rychlost v daných úsecích. Cestující dají více za jakékoli spoje. Často i za ty, kterým chybí vagóny. Zdražení je asi vzhledem k současné situaci logické, nicméně je třeba mít vše v pořádku. Pokud České dráhy nejsou schopny komunikovat s dodavateli ohledně oprav, případně řešit penále a další záležitosti, jež ovlivňují kvalitu dopravy, něco bude nejspíše špatně na jejich straně.

Zdroje info: https://www.lidovky.cz/domov/mistenka-listek-na-vlak-misto-k-sezeni-ceske-drahy-regiojet-chybi-vagony.A221210_221834_ln_domov_lros?zdroj=patro

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/zdrazeni-jizdenek-na-vlak-o-15-procent-martin-kupka-ministr_2212111152_tec

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.