Smutný osud důchodů: Rezignace na penzijní reformu, budeme mít seniory pracující v 65 letech

01_duchod2

Tak, důchodová reforma je za námi a jede se dál. Vypadá to, že se všechno podařilo, peníze budou spolehlivě a spravedlivě rozdělené. Opak je ale nejspíše pravdou. Prostě se velmi jednoduchým způsobem vypočítalo, že mnozí lidé budou pracovat ještě v 65 letech. Nic složitého, posune se hranice odchodu do důchodu a naskáčou úplně jiná, mnohem příznivější čísla. Vláda si může reformu odškrtnout a do voleb má pokoj. Pak se jí může pochlubit, konkrétně tím, jak to skvěle zařídila. Realita je ale zřejmě odlišná.

Vyhlídky běžného občana jsou tristní

Jsou poměrně nepříjemné. Stát mu v podstatě celý život bral peníze na daních, a to klidně i kolem 70 % hodnoty jeho vlastní práce. Jen sociální pojištění je u nás obří. Jaká tedy byla šance občana na to, že si našetří na důchod? Minimální, bohužel. Stát slíbil, že se o něj postará a bral mu za to většinu jeho příjmů. Občan tak ve finále ostrouhá, což je mizerná představa. Pracovat bude hrubě do věku přes 65 let.

Odchod do důchodu není žádná dovolená

Tuto skutečnost by politici měli bezesporu pochopit. V určitých letech již člověk nedokáže plnit pracovní úkony a prostě mu docházejí síly. 8 hodin v práci mu dokonce může prokazatelně škodit. Nejspíše ho ani nikdo nezaměstná, protože v něm nespatří žádnou perspektivu do budoucna. Stát by se měl starat o tyto osoby, kterým celý život bral z hodnoty jejich práce.

Zhroutil se skutečně důchodový systém?

Ne. Financovaný je přímo z našich výnosů. Vláda by prostě a jednoduše musela začít šetřit jinde.Zvyšování věkové hranice odchodu do důchodu je to nejjednodušší, co je možné. Pokud by vláda skutečně měla něco dělat, vymyslela by se opravdová fungující reforma. Do toho se ale nikomu moc nechce.

Důchodci některé profese nezvládnou a snížení peněz se brání nejméně

O tomto faktu nelze polemizovat. Takový prodavač, skladník nebo automechanik či učitel v 65 letech sotva zastane svou práci. Sedět v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky ale takto zkušení lidé zvládnou. Běžní lidé se navíc brání nejméně. Až se jich bude navíc důchod týkat, nebudou mít už dostatek sil.

Zdroje info: Autor, https://www.cssz.cz/duchodova-kalkulacka, https://blog.idnes.cz/martinnemec/penzijni-reforma-se-nekona-posledni-at-zhasne.Bg24050015

 Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.