Akcie společnosti Nvidia raketově vzrostly

nvidia

Nvidia je americká společnost, která se zabývá výrobou grafických procesorů, čipů a umělou inteligencí. Společnost má sídlo v Silicon Valley v Kalifornii. Své pobočky má i v Evropě nebo v Asii. Mezi největší konkurenty společnosti patří AMD a Intel. Společnost vznikla v roce 1993. Od té doby se zrychlily počítače a jejich vývoj zrychlil na vyšší úroveň. V posledních měsících zažívá jedno z nejúspěšnějších období od svého založení. Zisky meziročně vzrostly ve druhém čtvrtletí na 6,2 miliardy dolarů z 656 milionů dolarů. Tento výsledek šokoval všechny odborníky a překonal veškeré předpovědi analytiků.

Blíží se nová éra?

Šéf a spoluzakladatel Nvidie Jensen Huang neskrývá nadšení z výsledků a předpovídá novou éru počítačů. Ještě aby ne, když akcie firmy po uzavření burz navýšily o devět procent na rekordních 515 dolarů. V posledním kvartálu se tržby zdvojnásobily na 13,5 miliardy dolarů. V dalším čtvrtletí chce Nvidia vydělat 16 miliard dolarů, plus minus dvě procenta, což byl její celkový výdělek za celý finanční rok do konce ledna 2021.

Trojnásobné akcie

Samotné akcie firmy vzrostly na trojnásobek hodnoty, než kterou měla na začátku roku. Na burze má společnost hodnotu 1,2 bilionu dolarů. Pro srovnání konkurenční Intel má hodnotu přes 143 miliard dolarů. Poslední čtvrtletí bylo nejimpozantnějším pro oblast technologií datového centra. Tržby v této divizi meziročně vzrostly o 171 procent na 10,32 miliard dolarů. Nvidia pokrývá téměř veškeré oblasti, včetně AI a herní branži.

Oblast her

Tržby za druhé čtvrtletí v oblasti her byly 2,49 miliardy dolarů, což je o 11 % více než v předchozím čtvrtletí a meziročně se jedná o 22% nárůst. Od svého uvedení GPU GeForce RTXTM 4060 mohou hráči využívat NVIDIA Ada Lovelace a DLSS za 299 dolarů. Obojí výrazně zlepšuje herní zážitek nejen z plynulosti výkonu, ale také ze samotné vizualizace a vyššího zapojení umělé inteligence.

Automobilový průmysl

Tržby ve druhém čtvrtletí byly 253 milionů dolarů. Jedná se sice o 15 procent méně než předchozí čtvrtletí, ale meziročně se polepšila společnost o 15 %. NVIDIA Drive OrinTM pohání pokročilý asistenční systém řidiče nového SUV XPENG G6 Coupe.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-nvidia-prekonala-ocekavani-analytiku-akcie-vystoupily-na-rekord-40441517https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-announces-financial-results-for-second-quarter-fiscal-2024

Náhledové foto: Pixabay