Vláda opět zvýší důchody, více než se čekalo

Marian Jurečka

Vláda opět přikročí ke zvýšení všech druhů penzí, zejména se tyto změny dotknout penzistů starobních. I další důchody však budou tímto ovlivněny. Proč vláda opět zvyšuje důchody? A kolik zvýšení bude stát státní kasu?

Důchodci dostanou o tisícovku navíc

Ještě donedávna se počítalo s nižším růstem, makroekonomické ukazatele však nejspíše zapříčiní to, že výsledné zvýšení důchodů vládou bude v průměru o 750 až 1000 Kč měsíčně. Definitivní jasno bude v únoru tohoto roku, již nyní však ministerstvo počítá s tímto růstem. Záviset bude zejména na datech o lednové inflaci. Vláda již nyní schválila zvýšení o v průměru 1017 kč, zásluhová část by měla stoupnout o 8,2 %.

Zvýšení důchodů od června tohoto roku

A kdy by se důchodci mohli dočkat zvýšení penzí? Mělo by jít o červen letošního roku, kdy poprvé přijde seniorům a jiným penzistům nová výše důchodu. Zvýšení se nemá týkat jen starobních penzí, nýbrž i dalších typů důchodů. Zvýšení reaguje na inflaci, zvyšují se tedy i pozůstalostní a invalidní důchody, jakožto i důchody pro účastníky odboje. Nutno dodat, že nejde o vlastní aktivitu vládu, nýbrž o zákonné zvýšení důchodů, pro které však musí vláda najít prostředky a o takovém zvýšení v souladu se zákonem o důchodovém pojištění rozhodnout.

Vysoká inflace – automatické zvýšení důchodů

Zákon o důchodovém pojištění je totiž v tomto docela jasný. Mimořádné zvýšení následuje pátý měsíc po měsíci, v němž zvyšování cen za sledované období překročí pětiprocentní hranici. Tímto zvýšení se mění takzvaná zásluhová část důchodu, tedy procentní výměra. Procentní výměra se zvyšuje o tolik procent, o kolik se navýšily od začátku loňského července do konce ledna ceny.

Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/duchody-zvyseni-inflace-vlada-20220216.htmlm, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-vlada-v-lete-zvysi-duchody-vic-nez-se-cekalo-40420265

Marian Jurečka: Náhledové foto Marian Jurečka/ Twitter

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.