Microsoft předskočil Apple v žebříčku nejhodnotnějších firem

microsoft

Microsoft i Apple patří mezi nejhodnotnější firmy na světě. Mezi sebou neustále svádí boj o přízeň svých uživatelů. Od roku 2021 držel prvenství v žebříčku nejhodnotnějších společností Apple, až do čtvrtečního rána, kdy Microsoft nakrátko vystřídal v čele Apple. Mezi lety 2018 a 2021 se Microsoft několikrát ocitl na špičce a vystřídal tak Apple v čele, ale poté nastal útlum. Akcie Microsoftu prudce vzrostly, i díky vývoji umělé inteligenci a investici do OpenAI (ChatGPT). Podle analytiků nebude dlouho trvat a Microsoft vystřídá Apple na delší dobu.

Apple ztrácí

Microsoft se rozhodl rozšířit své obzory tím, že investoval do umělé inteligence. Tento krok oživil jeho podnikání v oblasti cloud computingu v období mezi červencem a září. Naopak Apple čelí slábnoucí poptávce. Jeho největší klenot, iPhone, se potýká s nižším zájmem, což vede ke klesající poptávce i akciím. Nejvíce kritická situace nastala v Číně, kde společnost byla závislá na odběru zařízení. Čína se sice pomalu, ale jistě zotavuje z pandemie a domácí produkt Huawei získává druhý dech. Negativní dopad způsobila také kauza ohledně zákazu použivání iPhonů v čínské vládě.

Aby toho nebylo málo, Apple musel stáhnout z prodeje také nejnovější modely chytrých hodinek Apple Watch, protože některé zdravotní funkce byly přebrány od jiné firmy, která má na ně patent.

01_apple

Foto: Pixabay

Vyšší potenciál Microsoftu

Akcie Applu zakončily rok 2023 se ziskem 48 procent. Microsoft byl o něco úspěšnější, jeho akcie za loňský rok zaznamenaly 57procentní nárůst. Vrchol hodnoty společnosti Apple je datován k 14. prosinci 2023, kdy dosáhla hodnoty 3,081 bilionu dolarů (69,1 bilionu Kč). Microsoft také zažil svůj vrchol v loňském roce zažil také svůj vrchol, kdy se hodnota jeho akcií zastavila na čísle 2,816 bilionu dolarů (63,2 bilionu Kč). Ke včerejšímu dni, 11. ledna 2023, byla hodnota Applu na 2,886 bilionu dolarů a Microsoftu 2,858 bilionu dolarů. Jak můžeme vidět, rozdíl je opravdu minimální, v porovnání s předchozím rokem.

Wall Street je podle prognóz více nakloněný právě k Microsoftu, kde až 90 % makléřů doporučuje koupit akcie Microsoftu.

Zdroj: https://www.reuters.com/technology/microsoft-overtakes-apple-worlds-most-valuable-company-2024-01-11/https://finance.yahoo.com/news/microsoft-briefly-overtakes-apple-as-worlds-most-valuable-company-before-apple-takes-back-crown-165431534.html

Náhledové foto: Pixabay