Bitcoin: Halving největší kryptoměny proběhl v noci z pátku na sobotu

bitcoin

V pátek v noci na sobotu došlo k dlouho avizovanému půlení Bitcoinu, který probíhá zhruba každé čtyři roky. Mnoho uživatelů se mylně domnívá, že halving nejznámější kryptoměny má za výsledek snížení její hodnoty, což je ale omyl. Ve skutečnosti se jedná o snížení odměny pro těžaře na polovinu. V minulosti půlení Bitcoinu znamenalo navýšení hodnoty nejznámější kryptoměny, nyní se hodnota ubírá spíše opačným směrem, tedy dolů. Nyní se odměna sníží z 6,25 BTC na 3,125 BTC.

Trhání rekordu

V minulosti měl halving vždy dopad na hodnotu kryptoměny. Cena kryptoměny začala klesat, ale po určité době Bitcoin svou předchozí hodnotu převýšil. Letošní rok byl ve znamení rekordů, když začátkem roku začala hodnota Bitcoinu pozvolně stoupat. Nevýrazný leden byl vystřídán únorem, na jehož konci začala hodnota nejznámější kryptoměny raketově růst. V březnu hodnota Bitcoinu kolísala, po růstu následoval pád, a stále dokola. Hodnota nadále zůstávala nad bývalým maximem. Duben nabídl stejný obrázek, ale před půlením klesla hodnota výrazněji. V den půlení, tedy v pátek 19. dubna, ještě ráno byla hodnota na 1 420 377 korunách. O několik hodin později hodnota vyskočila nahoru o sto tisíc korun.

Prognózy

V minulosti měl halving vliv na Bitcoin mírným poklesem hodnoty. Z dlouhodobého hlediska měl vždy halving dopad na nejznámější kryptoměnu nárůstem její celkové hodnoty. Původní predikce nejen českých odborníků, ale i těch zahraničních, počítaly s navýšením hodnoty kryptoměny až ke stotisícům dolarům před halvingem, což se rozhodně nestalo, jelikož maximální hodnota přesáhla 70 tisíc dolarů. Jakým směrem se nakonec vydá Bitcoin je zatím otázkou. Odborníci z JP Morgan, kteří předpovídali masivní nárůst hodnoty přesahující sto tisíc dolarů, nyní předpovídají, že hodnota nebude výrazně narůstat. Může za to především fakt, že hodnota výrazně stoupla před halvingem, i díky schválení spotových bitcoinových ETF, což má za výsledek zvýšený zájem investorů.

Zdroj: https://www.reuters.com/markets/currencies/crypto-fans-count-down-bitcoins-halving-2024-04-19/https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-halving-bitcoinu-dokoncen-jak-zareagoval-kurz-40468648

Náhledové foto: Pixabay