Správné ukončení smlouvy penzijního spoření

Pokud ukončujete smlouvu o penzijním spoření, určitě je dobré znát správný postup. Ten vám totiž může ušetřit i statisíce. Pojďme se dnes podívat, jak takovou smlouvu zrušit, aniž byste přišli o vaše peníze.

Jak penzijní spoření ukončit

Existuje hned několik způsobů, jak tento produkt ukončit. Situace či zvolený způsob pak ovlivňuje, jestli a do jaké míry budou prostředky kráceny. Prvním způsobem je jednorázový výběr. Ten lze udělat, když je smlouva platná alespoň 5 let a účastníkovi je více jak 60 let. Platíte zde však daň 15 %. Pokud budete ukončovat spoření tak, že budete chtít penzi na méně jak 9 let, budete platit 15 % daň jen z výnosů, které vám produkt přinesl. Výplata penze na 10 a více let je pak od daní osvobozena. Pokud budete chtít ukončit spoření před tím, než dovršíte ony magické hranice 60 let, jde o takzvanou výplatu odbytného. V takovém případě však vracíte státu příspěvky, které jste získal. Dále zaplatíte daň z výnosů a z příspěvků od zaměstnavatele.

Invalidní důchod

Dalšími situacemi může být například ta, že u vás nastanou podmínky invalidního důchodu, na který nastoupíte. Takovou penzi můžete čerpat z transformovaných fondů z penzijního spoření, avšak jen v případě, že ji máte ve smlouvě předem sjednanou. I zde existuje podmínka vyplácení a to ta, že musíte zaplatit alespoň 36 příspěvků. Penze se bude vyplácet minimálně 3 roky a není nijak daněna.

Převádění odbytného

Může také nastat situace, kdy si z penzijního spoření budete chtít převést odbytné na jiný produkt ke spoření na penzi – doplňkové penzijní spoření. Tady můžete být také klidní. Za tuto finanční operaci totiž neexistuje žádná sankce ve formě danění či krácení. Pokud je váš věk vyšší něž 60 let, můžete si také vybrat peníze formou renty na minimálně 36 měsíců.

37 komentářů

 1. sasjar@seznam.cz'Jaroslava Šašková Odpovědět

  Dobry den,
  jsem velmi prekvapena z toho,ze půjčíte bankam peníze,kdyz je chcete a potrebujete zpet,jedna velka hruza co sse vse musí platit!
  Nezlobte se,ale delate z lidi pitomce!

  1. mi65@centrum.cz'mi65 Odpovědět

   Je to penzijní spoření. Kvůli tomu také stát přispívá a také zvýhodňuje při ročním zúčtování daně. A účelem je aby toto spoření pomohlo při odchodu do důchodu. T.j. nevyplatit vše najednou ale mít přilepšení ke každému jednotlivému důchodu. A pokud je to na více než 10 let tak se nic neplatí ani nedaní.

   1. harry.oslizlok@seznam.cz'Harry Oslizlok Odpovědět

    Při naspořené částky 120000 Kč.To je na 10 let ,1000kč měsíčně.Misto toho ,aby si člověk užil peníze a někam si zaletěl na dovolenou,tak mu to ještě zdaníte.Takže jste mu něco málo přispěly.Kdo tady ještě bude do 70 let.Zase jeden velký bordel.Mohl bych to rozebrat dále,ale rozebírat se mi to nechce.

 2. Svabek.Josef@seznam.cz'PEPAN Odpovědět

  Od doby kdy ovládly české bankovnictví zahraniční banky ( ani jedna už není česká ) tak je nejlépe žádné „penzijko“ nesjednávat, úrok téměř nulový , poplatky velmi vysoké, smluvní podmínky jednostranné ve prospěch banky, takže jediné řešení je vykašlat se na ně a šetřit si “ do bezpečného úložiště “ Měli by to udělat všichni ať si ty slavné zahraniční banky strčí ty jejich produkty u nichž připisované úroky nepokryjí ani inflaci strčí někam. Však sami vidíte jaké průměrné platy jsou v bankovním sektoru, z čeho pak asi ?, no přece z nás hlupáků kteří si tam schováváme těžce uspořené peníze, které oni pak točí a půjčují za nekřesťanské úroky z půjčky atd. A o některých poplatcích ani nemluvě. Státem podporovaná téměř lichva ( avšak cizákům ). Ó jak jsme prodejní.

  1. spqb@seznam.cz'Bivoj Odpovědět

   Jsou i české banky – např. Fio, Creditas
   Spořit na penzijku má význam hlavně pro toho, komu přispívá zaměstnavatel.
   Svoje peníze tam vůbec dávat nemusíte.

 3. kralikjiri@seznam.cz'Jikra Odpovědět

  „když je smlouva platná alespoň 5 let a účastníkovi je více jak 60 let. Platíte zde však daň 15 %.“
  15%, ale z čeho??, z výnosů, ze státního příspěvku, z celé vložené částky??

  1. jiran49@seznam.cz'Jarka Odpovědět

   15% daň zaplatíte z Vašich úspor a příspěvku zaměstnavatele. Vláda navrhuje zdanit i příspěvek státu a výnosy, což učiní co nejdříve, protože státí kasa je nenaž….

 4. blackbird1@seznam.cz'Honza Odpovědět

  A jak je to u starých smluv? Mám jednu z nejstarších smluv, tedy výplata se vším všudy již v 50 letech, a žádné dani 15 procent tam není ani slovo? Stejnou měla i máma, a když šla v 58 letech do důchodu tak jí vybrala a žádnou daň neplatila. To by mě zajímalo, co je to za novinku

 5. vmetelka@seznam.cz'Vláďa Odpovědět

  Je to vůbec zákonné, zdanit penzijní spoření 15-ti procenty. Přece jsem si tam ukládal již jednou zdaněné peníze. pokud dodržím podmínky, tak by mělo být vše bez poplatku. jinak je to lichva a šikane ze strany státu. O klamavé reklamě ani nemluvě.

  1. danzapletal@seznam.cz'Daniela Odpovědět

   penzijko je bezpoplatková záležitost a na výstupu daníte výnosy … Vašich vkladů se daň netýká

  2. spqb@seznam.cz'Bivoj Odpovědět

   Případné zdanění při jednorázovém výběru se týká výnosů ( ty nejsou nic moc) a příspěvků zaměstnavatele ( ty totiž zdaněné nejsou, proto to zaměstnavatel taky dělá. Kdyby ty prachy dal do výplaty, budou zdaněny i sociálním a zdravotním tzv.pojištěním)

 6. jalimi@seznam.cz'Milan Lipert Odpovědět

  Mám takový dojem, že založit penzijní spoření byla pěkná blbost. Budou nám opět danit již několikrát zdaněné peníze. Dnes bych to již neudělal.

  1. LeSang@seznam.cz'pedro Odpovědět

   Při okamžitém výběru se daní výnosy a příspěvky ZAMĚSTNAVATELE! Příspěvky účastníka se nedaní! Za úvahu stojí státní příspěvek. Ale začít šetřit v 18ti a nemoci 50 let na peníze sáhnout je nesmysl. Já jsem začal asi v 50ti, a po 60ti je to výhodné i kvůli daňové úlevě.

  2. danzapletal@seznam.cz'Daniela Odpovědět

   daníte pouze výnosy a případný příspěvek zaměstnavatele, pokud zvolíte jednorázové vyrovnání …

   1. vesing@seznam.cz'cherieur Odpovědět

    Správně. A vyšší úrok + státní příspěvěk (i když zdaněný) vám v Česku (a pochybuji, že jinde) nikdo nedá.

 7. vimmerovaz@seznam.cz'Vimmerová Odpovědět

  Kdyby nebyl státní příspěvek, tak penzijní spoření nepokryje inflaci. Výnosy – úrok, který se připisuje klientovi je malý, nepokryje inflaci. Banky se k penzijnímu spoření chovají macešsky. Vydělávají na tom, že úložky klientů jsou pravidelné, nedají se několik desítek let vybírat, takže je to pro banky určitá jistota příjmů. Nejhorší je, že neexistuje žádný spolehlivý produkt, kterým by si lidé spořili na důchod. Nejspolehlivější je průběžný systém, ale ani ten nepokryje potřeby. Lidé budou muset tlačit na daně a příspěvky na důchod z robotů a robotizace. Roboti by měli dělat na lidi a důchody, a ne jen na určitou část obyvatelstva.

 8. pohunci.ul@seznam.cz'Marta Odpovědět

  15% nejsou daněny Vaše příspěvky, ale příspěvky, které Vám dal zaměstnavatel. A samozřejmě úroky 🙂

 9. divize77@seznam.cz'diora Odpovědět

  Jednorázová výplata
  Podmínky výplaty: Věk minimálně 60 let a doba spoření aspoň 5 let (tj. 60 zaplacených měsíčních příspěvků).

  Výplata státních příspěvků: Jsou vyplaceny všechny státní příspěvky.

  Danění: 15% daň z výnosu a 15% daň z příspěvku zaměstnavatele.

 10. anetababy@seznam.cz'Aneta Odpovědět

  Nejhorší je, že majitelé penzijních fondů investují i státní příspěvky / čili mají profit ze státních peněz/ a nikomu to nevadí. Zisk mají pouze soukromé osoby, klienti těchto fondů spláčou obyčejně nad výdělkem, protože úroky z vkladů jsou rok od roku nižší a zdaleka nepokrývají ani inflaci, navíc nové fondy mohou jít s úroky do mínusů. Penzijko mi již na štěstí končí a nové už si nedám ani náhodou….

 11. zorro.6999@gmail.com'Jura Odpovědět

  A to ani asi nevíte. Že si fondy strhávají zhruba 2% že zustatku za jejich těžkou dřinu při správě vašich peněz. Ti vydělají vždy. Suma sumárum to dělá nějakých 10_15 miliard ročně. O tom ti zmanipulování na náměstích nemaj nejmenší potuchu.

 12. foici@email.cz'Fojtíková Odpovědět

  Když se smlouva uzavírala nikdo o nějakém dodatečném úročení nemluvil. Jsou daněné průběžně. Jak jinak si a spořit. Nerozumím, vlastně rozumím, jak je to mezi státem a „podnikateli“, v tomto případě bankéři. Státu na lidech nezáleží. Vůbec.

 13. radekamerica@seznam.cz'cecil Odpovědět

  Jak psala paní Fojtíková – státu a bankám na lidech vůbec nezáleží, prachy vždy na prvním místě.
  Chtělo by také zmínit to, že banky konkrétně moje ČSOB inkasuje můj pravidelný měsíční příspěvek na penzijní připojištění 12.den, ale na účtu PP mi ho připíše až kolem 20. dne v měsíci.
  Taktéž stát posílá příspěvek jednou za tři měsíce a ne pravidelně každý měsíc, takže každý ať si udělá úsudek sám.

 14. sa.ochmann@seznam.cz'Šárka Ochmannová Odpovědět

  Nechapu ,proc není penzijni p. pojištěné !!! ???
  Stát přispívá nemalou částku ,občan za nějakou dobu také něco nasetri …PROČ, PROČ PROČ – kde se stala chyba …???

 15. kucerova.l@epl.cz'Lenka Odpovědět

  Připojím se k Vašim komentářům. Nikdy nepíši, ale tady udělám vyjímku. Lákají Vás na penzijní spoření a máte skvělý pocit, že vyděláte na státním příspěvku. Moc jsem se zklamala. Pokud bych si šetřila na svém účtu přišla bych o státní příspěvky, ale mohla bych si je vybrat najednou pouze s jednorázovým poplatkem z bankomatu. Při zrušení penzijka dostanete v bance radu : Buď si budete vybírat jen rentu, ale pokud budete chtít vaše naspořené peníze najednou zaplatíte z celé naspořené částky daň. Potřebovala jsem svoje peníze najednou a po ukončení penzijka po třech měsících (lhůta) mi ještě odečíst 36 150,- Kč daň z našetřených peněz je supr. Lenka

 16. nikolasz@seznam.cz'nikolas Odpovědět

  DŮCHODOVÉ POJIŠTĚNÍ -POZOR !!!
  Tak že Vážení pokud šetříte 1000,- + příspěvek 230,- ´=1230,- -daň 15% = 1230-184,50=1045,50,-
  takže Vážení a milí, příspěvek je velice malý, přímo směšný a naší KONŠELÉ (nechci být sprostý a příští rok snad budou dělat nadvýbory, podvýboru je prý dost) si je dlouhodobě užívají.Nevím kdo toto vymyslel ale že bychom tu měli někoho horšího než je pan Kalousek?
  Všechny Vás zdravím.Nikolas.

 17. Radova.123@seznam.cz'Dagmar Odpovědět

  Toto je tada sproste vydělavají na našem spořeni jak banky tak stat je zajimave že po 3 měsicich vyplati penize ,ktere maji na učtech ,aby z toho i po těchto měsicích taky bynky ještě něco inkasovali od statu.Myslím jsi že je potom lepší šetřit jsi sami bez toho že Vas někdo zrujnuje nebude přispěvek sice od statu ale on ten stat take nic nikomu za darmo neda.

 18. uzovka22@seznam.cz'Lubik Odpovědět

  Nepropadejte panice, článek je, slušně řečeno, zavádějící. Daní se pouze příspěvky zaměstnavatele. Pokud si spoříte pouze vlastní prostředky, daní se výnosy, které jsou ale malé. Autor článku by měl dostat nakopáno do zadele…

  1. Radek Štěpán Odpovědět

   Jasně, však o danění výnosu je v článku psáno. To, že by se danily vlastní prostředky, jsem tam nenašel…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *