Migrační pakt: Podle Rakušana by ČR přispívala částkou jen půl miliardy ročně, nikoli patnácti

Vít Rakušan

Migrační pakt, který schválili europoslanci, zavádí mimo jiné to, že členské státy budou muset přijmout svůj díl uprchlíků, nebo se z této povinnosti vyplatit. V médiích pak byl zmíněn fakt, že by to ČR vyšlo na 15 miliard korun ročně. Ministr vnitra toto tvrzení razantně popírá. Kde je pravda?

Peníze hýbou světem, stejně tak poslední roky enormní nárůst uprchlíků. Migrační pakt má danou situaci řešit. Jak? Kdy má vstoupit v platnost?

Schválený migrační balíček

Europoslanci schválili v tomto měsíci migrační balíček, jenž tvoří deset legislativních návrhů. Vyjednavači členských zemí EU a europarlamentu se na nových azylových a migračních pravidlech evropského bloku dohodli v prosinci loňského roku. Stalo se tak po mnoha letech nezdařeného úsilí o kompromis. Migrační balíček zahrnuje mimo jiné efektivnější kontroly migrantů, jakožto i rychlejší vrácení neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu. Součástí je také zavedení principu, že migračním tlakem přetíženým zemím Evropské unie solidárně pomohou ostatní. A to tak, že si část migrantů převezmou, nebo poskytnou materiální či finanční pomoc.

Stanovisko ministra vnitra

Podle ministra vnitra Víta Rakušana není migrační pakt řešením do budoucna. Je však údajně dobrým základem. Podle něj oproti současnému stavu poskytuje ovšem více bezpečnostních procedur. ČR by dle ministra vnitra tak přispívala ročně částkou zhruba ve výši 480 milionů korun. Rakušan vyvrací tvrzení, že by se jednalo o sumu ve výši 15 miliard korun ročně. Podle ministra vnitra je tento údaj pouze chybným propočtem.

Hnutí ANO je zásadně proti

Dle poslance za hnutí ANO Radka Vondráčka vláda schválením paktu přenechala část české suverenity EU. Podle něj povinná finanční pomoc v případě, že ČR nepřijme běžence, je fakticky kvótou. Vondráček prohlásil, že pokud volby vyhraje ANO, tak udělá vše pro to, aby pakt byl zrušen. A to prý i za cenu, že by došlo na soudní řízení.

Platnost migračního balíčku

Migrační pakt má vstoupit v platnost v roce 2026. Dle ministra Rakušana do té doby uvidíme drobnější změny, které budou součástí přípravy na implementaci zákona. Ministr vnitra uvedl, že nejdál je Maďarsko, které se už na danou situaci připravuje.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rakusan-debata-migracni-pakt-bezpecnost-ano.A240421_110219_domaci_dyn

https://www.e15.cz/domaci/migracni-pakt-bude-cesko-stat-pul-miliardy-rocne-tvrdi-ministr-rakusan-1415174

Náhledové foto: Vít Rakušan, Úřad vlády ČR