Bilancování ministra Válka: Nemůže spát, ale údajně splnil, co slíbil

válek

Na konci roku bývá zvykem bilancovat. Nejinak tomu bylo v případě Ministerstva zdravotnictví. Válek shrnul své působení na postu ministra. Je toho názoru, že splnil, co slíbil. A co výpadky léků? Vyhrocená situace lékařů, která vyústila v protest a slíbené navýšení? Jak se k tomu staví ministr Válek?

Ministr zdravotnictví Válek se svými náměstky vystoupil před pár dny na bilanční tiskové konferenci. Shrnul výsledky svého dvouletého působení. Uvedl, že kvůli chybám nespí. A že těch chyb nebylo málo. Stále se ovšem drží na svém postu ministra zdravotnictví. Docela výdrž. Není to tak dávno, kdy jsme měli takřka každý měsíc nového ministra zdravotnictví. Tehdy se tento post zdál takřka jak krátkodobá brigáda s lukrativním výdělkem. Nicméně ministr Válek se drží svého postu, ale…

Kroky, které Válek považuje za úspěšné

Za velký úspěch Válek považuje zavedení automatické valorizace plateb za státní pojištěnce. Podle něj se dále podařilo i mnoho kroků v oblasti snižování byrokracie, lékové legislativy, podpory jednodenní medicíny, jakožto i vzdělávání. Nezapomněl nejednou vyzdvihnout, že se resortu zdravotnictví podařilo zvládnout vlnu omikron bez vážnějšího dopadu na společnost, tj. bez nutnosti uzavření škol a jiných omezení. Ministerstvo zdravotnictví má prý díky Institutu pro zvládání pandemie vše pod kontrolou, jakožto disponuje i dostatečným množstvím vakcín.

Výpadky léků a přijatá novela zákona o léčivech

Ministerstvo při bilancování upozornilo i na své aktivity v rámci opakovaných výpadků léků. Nyní je prý situace s léky stabilní. Podle Válka je jedním z hlavních pilířů Ministerstva zdravotnictví novela zákona o léčivech. Ta byla Senátem schválena, nyní se tak čeká na podpis prezidenta Pavla. Novela má zabezpečit přehlednější systém léčiv, současně zakáže distributorům při dodávkách preferovat partnerské lékárny, jakožto má přinést opatření snižující nedostatek těžko nahraditelných léčiv. Také má umožnit mimořádný dovoz léků do ČR z jiných zemí EU. Změny by měly začít platit v prvním čtvrtletí roku 2024.

Změnit by se měl také systém ohledně doplatků na léky. Aktuálně existují ochranné limity, po jejich překročení pojišťovny vrací lidem peníze. Tento systém je podle Válka příliš složitý. Resort zdravotnictví přišel s návrhem, aby se doplatky odečítaly. Jakmile bude limit vyčerpán, automaticky se přestane platit. Tato změna by mohla začít platit od roku 2025.

Zdroj: autor, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ministerstvo-zdravotnictvi-valek-hodnoceni-plany-leky-protest-nemocnice.A231221_070745_domaci_hovo

https://www.zdravezpravy.cz/2023/12/21/nejen-pomoc-ukrajincum-ministr-valek-bilancoval-dva-roky-v-uradu/

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek: Náhledové foto Vlastimil Válek/ sociální síť Facebook