Havlíček má řešení: Jaderné bloky by mohli zaplatit lidé, kteří si spoří na důchod

Karel Havlíček

Energetická společnost ČEZ očekává podpis závazné smlouvy na stavbu až 4 nových jaderných bloků. Člen Poslanecké sněmovny ČR Karel Havlíček již přišel s řešením. Výstavbu by podle něj měli zaplatit lidé spořící si na důchod. To jako vážně?

Vláda apeluje na lidi, aby si šetřili na důchod a nespoléhali se jen na stát. A korunu tomu nasadí Karel Havlíček se svým nápadem. Lidi budou spořit na důchod, aby se z toho zaplatila výstavba jaderných bloků?

Vyjednávání o finálních podmínkách

ČEZ očekává podpis závazné smlouvy na stavbu až 4 jaderných bloků v Temelíně a Dukovanech v příštím roce v březnu. Oslovení uchazeči o výstavu, tj. francouzská EDF a korejská KHNP, mají zavazující se nabídky v tendru předložit do poloviny dubna 2024. Do konce května 2024 pak ČEZ vypracuje hodnoticí zprávu a v červnu letošního roku by měla vláda rozhodnout o výběru dodavatele.

Vyjednávání o konečných podmínkách kontraktu proběhne ve 2. pololetí letošního roku. Předpoklad podpisu smlouvy je březen 2025. Jde o to, že od výše uvedených uchazečů je k podmínkám kontraktu řada připomínek, které bude třeba projednat. Zásadou je, aby nedošlo ke zhoršení podmínek kontraktu, jak uvedl člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač.

Premiér Fiala vidí ve stavbě pozitiva

Premiér Petr Fiala zdůraznil podstatnou roli jaderné energie v budoucnosti české energetiky. Uvedl, že se zprovozněním nového bloku v Dukovanech se počítá v roce 2036. Dle premiéra z nezávazných nabídek vyplynulo, že z ekonomického pohledu se ČR vyplatí uvažovat až o 4 blocích, což by údajně výstavbě ušetřilo až 25 % za 1 reaktor.

Podíl lidí na stavbě jaderných bloků

Člen Poslanecké sněmovny ČR Karel Havlíček přišel s návrhem. Podle něj by si lidé mohli na důchod šetřit v pilíři, jenž by byl spojen právě s výstavbou jaderných bloků. Uvedl tzv. skandinávský model, ve kterém by se lidé na stavbě bloků podíleli svými penězi a měli by za to státem zaručenou výhodnou úrokovou sazbu.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-havlicek-jaderne-bloky-by-mohli-zaplatit-lide-sporici-na-duchod-40465323

https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/cez-ocekava-podpis-smlouvy-na-nove-jaderne-bloky-za-rok-v-breznu

Karel Havlíček: Náhledové foto: Karel Havlíček/sociální síť X