Čínský obchod Pandabuy v obležení: Miliony padělaných značkových výrobků v hrsti úřadů

Adidas Yeezy

Čínské úřady zasáhly proti oblíbenému online tržišti Pandabuy, přes které proudily miliony padělaných výrobků do celého světa. Při rozsáhlé razii zabavily stovky tisíc falešných tenisek, oblečení a hodinek světoznámých značek. Šíření padělaného zboží prostřednictvím této platformy nabylo masových rozměrů.

Razantní zásah proti falzifikátům

Začátkem dubna se kanceláře a sklady čínského internetového obchodu Pandabuy ve městě Čang-čou proměnily v dějištē mohutné razií. Čínská policie prohledávala veškeré prostory společnosti a zajistila obrovské množství zboží s podezřením na porušování autorských práv. Mezi zabaveným zbožím se nacházely stovky tisíc padělků luxusních tenisek, oděvů a hodinek předních světových značek jako Nike, Adidas nebo Supreme.

Rozsáhlá aféra s padělky

Prapůvod rozkrytí této aféry sahá až do listopadu loňského roku, kdy čínská společnost Cantoop upozornila úřady na nelegální praktiky Pandabuy. „Po šestiměsíčním vyšetřování jsme zjistili, že aktivity Pandabuy porušující práva duševního vlastnictví se rozšířily do pěti čínských měst,“ uvádí Cantoop zastupující majitele poškozených značek. Dle jejich odhadů se do protiprávního byznysu zapojilo přes 2200 zaměstnanců a sklady zabíraly prostor velikosti téměř 20 fotbalových hřišť.

Pandabuy sice sama padělky nevyráběla, ale působila jako zprostředkovatel mezi čínskými prodejci a koncovými zákazníky z celého světa. Tato platforma usnadňovala přístup k padělanému zboží, poskytovala služby jako focení výrobků nebo zajišťovala logistiku a dopravu. Problém tak získal globální přesah – nelegální obchodní kanály vedly z Číny až ke koncovým spotřebitelům ve Velké Británii, USA a dalších zemích.

K masivnímu rozšíření podvodných praktik přispěla i agresivní marketingová kampaň spoléhající na mladé influencery. Na sociálních sítích TikTok či Discord se šířila videa s přívlastkem „panda haul“, kdy tvůrci obsahu chvástali levnými „značkovými“ úlovky z Pandabuy. „Díky Pandabuy, byla to zábava. Všechny dobré věci ale jednou skončí,“ litoval jeden z zklamaných fanoušků po zásahu úřadů.

Důsledky aféry padělaného zboží

Rozkrytí nezákonných aktivit Pandabuy mělo dopad na tisíce zákazníků z řad fanoušků influencerů. Někteří si stěžovali, že kvůli razii nedostali objednané zboží. Panují obavy z komplikací s nedoručenými zásilkami, když úřady do budoucna prozkoumají miliony zabavených produktů. Kauza zasáhla i další e-shopy, známé distributory falzifikátů, kteří nyní čelí žalobám od poškozených firem. Podaří se díky tomuto bezprecedentnímu zásahu vymýtit problém masového šíření padělaného zboží?

Zdroje info: Reddit, https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/pandabuy-cinske-trziste-vysetrovani.A240424_160837_eko-zahranicni_rie, https://www.theguardian.com/world/2024/apr/26/pandabuy-police-raid-20-football-stadiums-worth-of-alleged-fake-goods-warehouses

Náhledové foto: Pixabay