Schválena další pomoc pro Ukrajinu. Hnutí ANO chce, aby vláda zveřejnila výši finanční pomoci

Karel Havlíček

Vláda schválila další pomoc Ukrajině, a to v rámci iniciativy na pořízení munice. Premiér Fiala však neuvedl výši finanční pomoci. To se nelíbí opozičnímu hnutí ANO. Chce vědět konkrétní sumu.

Schválená pomoc Ukrajině v podobě zapojení se do inciativy na nákup munice vzbudila rozruch. Zejména u opozičního hnutí ANO, které nesouhlasí s postupem vlády, neboť chce znát konkrétní výši finanční pomoci.

Další pomoc Ukrajině

Premiér Petr Fiala potvrdil, že vláda schválila další pomoc. ČR se tak zapojila do iniciativy na nákup munice. Do této pomoci se zapojilo již 20 zemí. Premiér uvedl, že munice je připravena a ovlivní situaci na bojišti už nyní. Podle Fialy je pro Ukrajinu zásadní, že ví, že v rámci týdnů až měsíců dorazí další munice, a díky tomu může přizpůsobit taktiku. Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar prohlásil, že první dodávky v rámci tzv. české iniciativy by měly dorazit na Ukrajinu nejpozději v červnu. Premiér Fiala však výši finanční pomoci neuvedl, což vzbudilo pozdvižení u hnutí ANO.

ANO nesouhlasí s postupem vlády

Hnutí ANO vadí, že vláda nesdělila konkrétní finanční sumu, která byla schválena v rámci pomoci Ukrajině. ANO nikterak nerozporuje nákup munice pro Ukrajinu. Ale nesouhlasí s postupem vlády, která o investici do této aktivity rozhodla v utajeném režimu, přestože se jedná o veřejný prostředek, jak uvedl předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček.

Hnutí ANO je toho názoru, že opozice i občané jsou opakovaně stavěni do situace, kdy nemají konkrétní informace o tom, jak a v jakých finančních rámcích vláda nakládá s prostředky v souvislosti s válkou a pomocí Ukrajině. Havlíček rovněž kritizoval, proč vláda nesdělila výši finanční pomoci, když jiné státy tyto údaje můžou publikovat.

Své k tomu řekl i Kalousek

Ke stanovisku ANO se přidal i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Na sociální síti X uvedl, že v tomto případě dává opozici za pravdu, neboť on jako daňový poplatník má právo vědět, kolik peněz jde na tuto správnou věc. Dle Kalouska tak neexistuje důvod, proč by samotná výše příspěvku měla být veřejnosti utajena.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ano-vyzva-vlada-munice-pro-ukrajinu-vyse-castky-pomoci.A240328_101001_domaci_kop

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/kabinet-schvalil-dalsi-penize-na-nakup-munice-pro-ukrajinu-347578

Náhledové foto: Karel Havlíček/Twitter