bankomat

Karta zůstala v bankomatu: Řešení existuje

Vybírání peněz z bankomatu je rutina. Někdy se však může stát, že bankomat vám takzvaně „sežere“ platební kartu. Co potom? Dnes se podíváme na rady a tipy, jak tuto situaci, která se může stát každému, řešit. Pojďme tedy na to.

Obezřetnost je na místě

Při vybírání z bankomatu není jediným nebezpečím „spolknutí“ platební karty bankomatem. Nejlepší je si vybírat takzvané bezpečné bankomaty. Ty jsou například na pobočkách bank. Jde-li o jiné automaty, může se stát, že podvodníci zde instalují skenovací či jiné sledovací zařízení. Musíte se tedy mít na pozoru. Při vybírání se vždy rozhlédněte a ujistěte se, že bankomat neobsahuje součásti, které jsou podezřelé. Dalším jasným tipem je zakrývání si prstů při zadávání PINu.

Pomoc kolemjdoucího?

Další nástrahou může být, že náhodný kolemjdoucí se vám bude snažit pomoci se „sežranou“ kartou. Může to být opravdu náhoda, může jít však i o divadélko sehrané podvodníky. Vždy tedy dávejte pozor. Pokud bude chtít váš zachránce sdělit PIN, asi tušíte, že je zde něco špatně. V takovém případě pomoc nechtějte (pokud byste ji chtěli již předtím, jakože ani to se nedoporučuje) a kontaktujte banku.

Spolknutí karty

Proč se to vlastně děje? Bankomat má naprogramované, že může zadržet karu při důvodech, jako je například prošlá expirace nebo když je na kartu vydán zákaz používaní. Pokud tedy nemáte ani jeden z těchto problémů, nemusíte se bát. Samozřejmě, může se stát chyba, avšak pravděpodobnost je poměrně malá. Někdy se ale  opravdu stane, že vám bankomat jen tak zadrží kartu. To se může stát například chybou nebo při výpadku datové linky. V takovém případě co nejdříve kontaktujte pobočku vaší banky, nebo zavolejte na informační linku pro její klienty. Ty jsou zpravidla zdarma a číslo najdete během pár okamžiků při vyhledávání na internetu. Často bývá napsaná také na samotném bankomatu. Tam by vám již měli pomoci a udělat nezbytná opatření.

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

37 komentářů

 1. otis Odpovědět

  Pokud se vám to stane, nikdo vám nepomůže. Musíte zajít na pobočku své banky, tam vše sepsat a za týden vám přijde nová karta. A pokud nemáte hotovost nebo přátele, tak můžete „týden žrát trávu“

   1. Mirek Odpovědět

    Ano, v bankomatu. Jinak to může být problém. Třeba ČSOB (ale dělají to i jiné banky) zrušila hotovostní služby na přepážkách na některých pobočkách. Prostě Vám hotovost na přepážce nedají ani nepřjmou, což může být problém zejména při větších částkách.

  1. helicka Odpovědět

   Pravdu díte. Taky se mi to stalo, přímo v bankomatu na pobočce. Týden trvalo než mi vystavili novou, ale můžete si zatím vybrat hotovost.

  2. Boss Odpovědět

   Ale pomůže… V takovém případě si převedu v telefonu peníze na kartu Revolut, pak zablokuji kartu, kterou mi polkl bankomat.

 2. Meg Odpovědět

  Nejjistější je používat kartu bezkontaktně,vždyť bankomaty tuhle funkci mají,tak proč tam kartu strkat?A je to i rychlejší.

   1. Renata Odpovědět

    Proč živit banky a neplatit hotovostí?Mám platit za to,že
    za mě zaplatí? Peníze prostě unesu a mám přehled stále o svých finančních možnostech.Až Vám hodí záporný úrok,budete koukat.

 3. Daniel Odpovědět

  Takže řešení je zavolat na infolinku banky kde nám sdělí, že došlo k omylu nebo technické závadě. To je teda opravdu vynikající řešení. Autore článku, děkujeme za informační obohacení, které nikomu nepomůže.

  1. Petr Odpovědět

   Pro Daniela. Nikomu nepomůže? Ale je to jediný co můžete udělat. Mě se to stalo a operátor mé banky po identifikačních dotazech jako rodné číslo, telefon, adresa, mail,mě vytočil dotazem „kdy jsem kartu založil,“ a to jsem se zapotil, protože jsem stál u bankomatu s mojí zadrženou kartou a ne u svého počítače. Nakonec uznal, že jsem to já a kartu zablokoval. Slíbil, že mi pošlou jinou. Jedinné řešení, protože kdyby náhodou někdo ku kartu z bankomatu vyndal a dal mi jí, tak od té banky uprchnu jak nejrychleji to jde, protože příště, by tu kartu mohl dát někomu jinému.

 4. Tom Odpovědět

  Podle titulku jsem čekal, že se dozvím něco zajímavého. No jediné co jsem se dozvěděl, že případě sežrání karty bankomatem mám zavolat do banky. Super rada, to by asi většinu lidí nenapadlo.

 5. Michal Odpovědět

  Přesně to se mi stalo. Spolklo mi to kartu, zavolal jsem na infolinku a po přepojení na nejbližší banku, která bankomat spravuje, paní bankomat vyresetovala. Po naběhnutí systému mi karta vyjela ven…

 6. Josef Novák Odpovědět

  to jsou „INFORMACE“ , teré by měla každá banka vytesat do kamene, pokud možno hned vedle bankomatu……

  1. Marie Nebesarova Odpovědět

   Nerozumim . Tak ja pojedu do zahranici. Stane se !A v ten moment holyday konci. Zadna moje banka nebo jina nic nevyda. ?. Stalo se mi v chorvatsku tak jsem blokla a pouzila druhou. Mam sok ze jsem mnela stesti.

 7. Marcel Kukačka Odpovědět

  Mě se to stalo zrovna nedavno,když jsem šel z Hornbachu,koupil jsem si tam zrovna sekyru Fiskars,tak jsem ji použil,stačilo pár dobře mířených ran a během hodiny jsem měl kartu zpátky……

 8. Pepa Odpovědět

  Pravdou je, že v devadesátých letech se karta skutečně musela vsunout do bankomatu.
  Ale dneska už je to asi bezpředmětné.

 9. Vapanc Odpovědět

  Seděl jsem na pobočce ČES.spořitelnya přebral jse mojí kartu která byla před tím sežraná,takže mi ji na podpis vydali a paní mi řekla,že bez obavy mohu jít hned vedle do automatu pro obnos.Po námitce,že mi bude opět sežrána-před tím 3x-Jsem jí požádal,aby k tomu automatu šla se mnou,že se bojím že bude opět sežrána a už budou na mě koukat jako na nějakého podvodníka.Paní se mnou šla-asi 30m-Zadal jse pin a ejhle karta sežrána.Koukala na to jako vrána,ovšem,kdybych jí nepožádal o spolupráci,nevím.jak bych to v bance opět vysvětloval .Mohu dodat,že karta mi byla sežrána už 5x,to jako bylo na mě už docela dost,neudělat tedy už docela ostrý výstup,co si myslím o bance,tak nevím.A ejhle,dostal jsem omluvný dopis,kde se omlouvali za jejich chybu,ktrá byla automaticky opakována,dostal jse kartu novou a světe div se ona už funguje přes 2 roky.

 10. Jan Hora Odpovědět

  Bankomat Spořky mi sežral kartu. Paní na pobočce mi řekla, že jejich interní poštou mi ji zašlou na moji pobočku. Po dvou týdnech zjistili, že se po cestě ztratila. Zažádali o novou. Po třech týdnech čekání a nenechání se odradit jsem se dovolal paní kamsi, která to má na starost. Řekla, že mi kartu nemohou vystavit, protože jsem tu původní zablokoval. Nakonec pochopila, že jejich procesy nejsou moc logické a slíbila s tím něco udělat…. Celkem tedy tato celá „legrace“ trvala 7 týdnů, než jsem dostal novou kartu.

 11. debil Odpovědět

  to je zatím začátek epochy, až začne internet věcí, tak tě nechají zablokovaného ve výtahu, lednička ti nic nevydá, záchod se nespláchne bez pinu a nemusíš se ptát manželky kdy ji nebude bolet hlava, karta tě na ni pustí až na tebe přijde řada

 12. František Z. Odpovědět

  Mně se to stalo v den svatby. Po probdělé noci v peněžence pusto. Musela to zatáhnout nevěsta, což se odrazilo při svatební noci. Zbytek jsem později dorovnal a bylo zase dobře. František Zamrzlý.

 13. Atka Odpovědět

  Mně se to stalo taká bankomat jiné banky mi ji šlapal v té bance jsem byla osobně nikdo to pořádně nechtěl řešit,nakonec jsem zašla do své banky Equvy tak mi ji v pohodě zablokovali a do dvou dnů jsem měla novou,za dva týdny mi volala paní ze spořky že mu posílají tu spolknutou tak jsem jí řekla ať si jí strčí někam

 14. MH Odpovědět

  Rada jednoducha, pouzivat NFC (at uz na karte nebo v mobilu) a bankomat, ktery tuto funkci podporuje. Idealne pak byt u banky, kde jsou mozne vybery ve vsech bankomatech zdarma.

 15. jan Odpovědět

  Zatím se mi taková situace nestala mám RB banku asi jsou jisté banky trochu opožděné vypadá to tak.Dva kolegové z práce mají taky RB banku a nikdy neměli trable.Sám vybírám nebo platím vPL a SR a nou problem.Jeden kolega ten jezdí hodně do PL a platí a vybírá kartou a no problem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *