Karta zůstala v bankomatu: Řešení existuje

Vybírání peněz z bankomatu je rutina. Někdy se však může stát, že bankomat vám takzvaně „sežere“ platební kartu. Co potom? Dnes se podíváme na rady a tipy, jak tuto situaci, která se může stát každému, řešit. Pojďme tedy na to.

Obezřetnost je na místě

Při vybírání z bankomatu není jediným nebezpečím „spolknutí“ platební karty bankomatem. Nejlepší je si vybírat takzvané bezpečné bankomaty. Ty jsou například na pobočkách bank. Jde-li o jiné automaty, může se stát, že podvodníci zde instalují skenovací či jiné sledovací zařízení. Musíte se tedy mít na pozoru. Při vybírání se vždy rozhlédněte a ujistěte se, že bankomat neobsahuje součásti, které jsou podezřelé. Dalším jasným tipem je zakrývání si prstů při zadávání PINu.

Pomoc kolemjdoucího?

Další nástrahou může být, že náhodný kolemjdoucí se vám bude snažit pomoci se „sežranou“ kartou. Může to být opravdu náhoda, může jít však i o divadélko sehrané podvodníky. Vždy tedy dávejte pozor. Pokud bude chtít váš zachránce sdělit PIN, asi tušíte, že je zde něco špatně. V takovém případě pomoc nechtějte (pokud byste ji chtěli již předtím, jakože ani to se nedoporučuje) a kontaktujte banku.

Spolknutí karty

Proč se to vlastně děje? Bankomat má naprogramované, že může zadržet karu při důvodech, jako je například prošlá expirace nebo když je na kartu vydán zákaz používaní. Pokud tedy nemáte ani jeden z těchto problémů, nemusíte se bát. Samozřejmě, může se stát chyba, avšak pravděpodobnost je poměrně malá. Někdy se ale  opravdu stane, že vám bankomat jen tak zadrží kartu. To se může stát například chybou nebo při výpadku datové linky. V takovém případě co nejdříve kontaktujte pobočku vaší banky, nebo zavolejte na informační linku pro její klienty. Ty jsou zpravidla zdarma a číslo najdete během pár okamžiků při vyhledávání na internetu. Často bývá napsaná také na samotném bankomatu. Tam by vám již měli pomoci a udělat nezbytná opatření.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.