Češi zvýšili zájem o cestování letadlem a autobusem

letadlo

Za pár dní to bude přesně rok, co skončila pandemie Covid-19. Mnoho Čechů si v tomto období sáhlo na dno, a to nejen psychicky, ale i finančně. Pandemii doprovázela vysoká míra inflace, a o to překvapivější jsou statistiky za loňský rok, kdy se čeští občané rozhodli vzít útokem cestování. Těžko říct, zda je k tomu motivovala nejistota z budoucnosti, nebo už měli dost zavedených opatření. Největší nárůst zaznamenaly letecká doprava a a autobusová doprava. Naopak cestování vlakem nebo osobním automobilem zaznamenalo pokles zájmu.

Snížený zájem o cestování autem

Statistika počítá dovolené delší než čtyři strávené noci v cílové destinaci. V minulém roce vyrazilo celkem 2 464 Čechů na své dovolené prostřednictvím letadla. V porovnání s rokem 2013 se jedná téměř o 83procentní nárůst. Další nárůst zaznamenaly také autobusy. Celkem bylo zaznamenáno 903 tisíc zájezdů. Mírný pokles zaznamenaly vlaky, které klesly z 610 tisíc na 573 tisíc. Vůbec největší pokles zaznamenaly dovolené prostřednictvím osobních automobilů. Osm a půl milionu zájezdů je stále vysoké číslo, ale jejich počet klesl o milion, což je docela dost velký rozdíl.

Očekává se vyšší zájem o letenky

Pokud minulý rok byl ve znamení letecké dopravy, očekává se, že letos dojde k ještě většímu nárůstu prodaných letenek. Cestovní kancelář Blue Style zaznamenala vyšší poptávku o letenky, a již v dubnu dosáhli 60 % objemu tržeb, jako za minulý rok. Kvůli zvýšenému zájmu rozšířila svou nabídku o nové destinace (Kréta, Mallorca nebo Turecko). Aerolinky Smartwings jsou si vědomy zvýšeného zájmu, a proto navyšují své kapacity o šestnáct procent. Český portál kiwi.com zaznamenal rekordní poptávku po letenkách.

Letecky do oblíbených destinací

Doby, kdy Češi jezdili převážně osobním automobilem do Chorvatska nebo do dalších zemí bývalé Jugoslávie, jsou pomalu pryč. Roste obliba cestovat v pěti nebo více lidech, což není zrovna příjemné v jednom osobním automobilu. Cestování ve dvou automobilech se může pěkně prodražit, když vezmeme v potaz zvyšující se cenu pohonných hmot. Ačkoliv vlakové spoje nabízí příjemnější způsob cestování do Chorvatska, tak si nešlo nevšimnout zvýšeného zájmu o letenky právě do těchto destinací. Let z Prahy trvá asi dvě hodiny, což je velká úspora času.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-cisla-mluvi-jasne-cesi-na-dovolenou-letaji-vic-nez-pred-covidem-40470105https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/dovolena-cestovni-kancelar-agentura-zajezd-ubytovani-letenky.A240424_160709_viteze_daja

Náhledové foto: Pixabay