První půlrok letošního roku byl pro Teslu rekordní

Tesla

Americká společnost Tesla miliardáře Elona Muska oznámila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí roku 2023. Výsledky za druhý kvartál byly investory očekávány s velkým napětím, neboť měly odpovědět na otázku, jaký efekt mělo na prodeje elektromobilů jejich zlevnění. Odpověď zní: velmi pozitivní.

O Teslu je zájem

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se celosvětově prodalo 466 140 vozů Tesla, což je o plných 83 % více než ve stejném období loňského roku. Naprostou většinu prodaných vozů tvoří modely Tesla 3 a Tesla Y, dohromady daly 96 % prodaných vozů.

Je jasné, že zvýšení prodejů úzce souvisí se snížením cen elektromobilů, ke kterému se Tesla odhodlala na většině trhů včetně dvou největších, tedy ve Spojených Státech a Číně. Tesla tak prozatím poměrně úspěšně odrazila nápor své konkurence. Ve Spojených Státech a v Evropě soupeří především s tradičními automobilkami, jejichž elektrické vozy mají stále větší kvalitu. V Číně je zase největším konkurentem Tesly domácí společnost BYD.

Tesla

Foto: Pixabay

Začala cenová válka?

Elon Musk ve svém tweetu uvedl, že snížení ceny neznamená touhu začít cenovou válku Tesly s dalšími automobilkami, nýbrž snahu o větší dostupnost elektromobilů. Analytici situaci hodnotí tak, že se Tesla zkrátka rozhodla stát se automobilkou s velkosériovou výrobou. Svědčí o tom i fakt, že firma mění svoji marketingovou strategii. Zatímco dosud Tesla do reklamy vůbec neinvestovala a spoléhala čistě na sílu své značky, nyní bude své produkty standartním způsobem aktivně propagovat.

Tesla zkrátka již v dnešní době musí reagovat i na svojí konkurenci. Především čínské elektromobily hrají na trhu stále významnější úlohu. Automobilka BYD je v Číně jedničkou a chystá se expandovat do světa. Stejně tak i tradiční automobilky investují velké prostředky do vývoje svých elektrických produktů. Pokud Tesla nechce zůstat minoritní značkou oslovující pouze úzkou skupinu svých věrných fanoušků, musí vývoj na trhu vnímat a reagovat na něj.

Zdroje informací: https://www.cnbc.com/2023/07/02/tesla-tsla-q2-2023-vehicle-delivery-and-production-numbers.html

https://www.reuters.com/business/autos-transportation/tesla-beats-second-quarter-delivery-estimates-2023-07-02/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.