Češi si oblíbili investice do kryptoměn, zejména Bitcoin

Bitcoin

I přes nepříznivé ekonomické podmínky, ve kterých žijeme poslední roky, si Češi oblíbili investovat do kryptoměn. Zatímco někteří spoří peníze na účtu nebo investují do akcií či jiných komodit, tak kryptoměny si získávají čím dál větší oblibu. V přepočtu tak utratili za loňský rok více než 3,8 miliardy, což je o desetinu více než v předchozím roce. V prosinci vzrostlo množství investovaných peněz do kryptoměn o 50 milionů na 350 milionů, oproti listopadu. Největšímu zájmu se těšil Bitcoin a Ethereum.

Schválení prvního bitcoinového fondu

Důvodem vyšší aktivity Čechů v oblasti kryptoměn je spojen s očekávaným schválením prvního bitcoinového fondu ETF (fond obchodovaný na burze). O schválení takového bitcoinového fondu se nyní snaží hned několik společností v USA. Samotný kurz Bitcoinu se díky tomu zvedl až na hranici 44 000 dolarů, což znamená meziroční zhodnocení až o 156 procenta.

Zvyšování hodnoty Bitcoinu

Bitcoin dosáhl své nejvyšší hranice v roce 2021, kdy na začátku listopadu dosahoval hodnoty necelé 1 miliardy a 500 milionů korun. Od té doby začala kryptoměna padat. Na začátku předchozího roku byla hodnota Bitcoinu těsně pod 400 tisíci korunami. Konec roku zakončila na 945 tisících korunách. V současnosti se pohybuje těsně pod hranicí jednoho milionu. Když shrneme minulý rok, měna poskočila o 600 tisíc. Podle ředitele Bit.plus, Martina Stránského, by se cena Bitcoinu mohla zvednout až na hodnotu 2,26 milionů korun.

Bitcoin

Foto: Pixabay

Rozdíl mezi Ethereum a Bitcoinem se prohlubuje

Cenový rozdíl mezi Ethereum a Bitcoinem se dále zvyšuje, což není dobrou zprávou pro méně známější kryptoměnu. Na začátku předchozího roku začala druhá nejznámější kryptoměna s hodnotou 27 010 Kč. Nejvyšší hodnotu zaznamenala na konci listopadu 2022, kdy se její hodnota vyšplhala až na 104 970 Kč. Nový rok odstartovala s hodnotou 50 795 Kč. Ethereum vyzkoušelo první rok na novém systému proof of stake (prokázání vlastnictví). Tento systém měl být energeticky efektivnější a mnohem lepší, avšak pro Ethereum neměl však kýžený efekt.

Kryptoměnám se obecně dařilo i díky lepšímu vnímání investorů, kteří jsou schopni rozeznat rozdíl mezi kryptoměnami a často pochybnými společnostmi. Například firma Binance byla obviněna z řady podvodů.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-cesi-utratili-loni-za-kryptomeny-miliardy-40456141https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-byznys-meny-kryptomeny-cesi-loni-nakoupili-kryptomeny-za-38-miliardy-korun-vice-nez-rok-predtim-242972

Náhledové foto: Pixabay