Práva k účtu pro případ smrti a dědění bankovního účtu

01_penize

Nad smrtí nejspíše během života přemýšlí většina lidí. Již méně však nad praktickými dopady jeho odchodu. Dnes se zaměříme na to, co se stane s bankovním účtem po vaší smrti. Pokud je na vás vaše rodina či jen manžel existenčně závislá, je dobré již předem učinit kroky, které předejdou komplikacím ve vztahu k vašemu bankovnímu účtu. Na to se dnes podíváme. Pojďme na to!

Co banka po smrti klienta udělá

Pokud vám zemře někdo blízký, brzy se to dozví také jeho banka a zablokuje jeho účet. To znamená, že bankovní účet nebude funkční, a to ani ve vztahu k osobám, které znaly všechna přístupová hesla. Například ani manželka či ostatní rodinní příslušníci, kteří znali heslo k bance zemřelého, nebudou moci nakládat s penězi zemřelého, byť by šlo o sebevíc urgentní věc.  Chcete-li své blízké před takovými nenadálými situacemi chránit, můžete pověřit člena rodiny, aby měl k účtu takzvané dispoziční právo. V takovém případě předejdete tomu, že vaše rodina, jinak na vás závislá, nebude muset čekat s některými výdaji až na konec dlouhého dědického řízení.

Zřiďte dispoziční právo

Prostě si vyberte dotyčného a s ním zajděte na pobočku vaší banky. Existují dvě varianty – dispoziční právo jen za života klienta a dispoziční právo i po smrti klienta. Chcete-li předejít výše popsaným komplikacím, musí jít o dispoziční právo, které přetrvá i po vaší smrti. Člověk s takovým oprávněním pak může i za života majitele účtu nahlížet na tento účet, zadávat platební příkazy nebo měnit trvalé příkazy. Nemůže jen měnit nastavené služby či úplně rušit existenci účtu.

Trvalé příkazy a SIPO i po smrti

I když zemřete, váš účet bude fungovat dál. Včetně nastavených trvalých příkazů či SIPO plateb. Majitel účtu však musí při zřízení účtu zvolit, že tyto platby budou pokračovat i po smrti. Disponent však může dané platby zrušit.

Dědění bankovního účtu

Posuňme se teď v čase mnohem dál za smrt zůstavitele – až ke skončení dědického řízení. Pokud se usnesením o dědictví stanete dědicem či spoludědicem bankovního účtu, dojděte na pobočku dané banky. S usnesením a občanským průkazem. Zde se vás pak dotážou, zda chcete převést peníze z účtu jinam a daný účet uzavřít, nebo si daný účet necháte a jen se doplní vaše jméno.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/nez-zemrete-usnadnete-svym-blizkym-zivot-zpristupnete-svuj-
Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.