Rychlé občerstvení ztrácí dech: Zákazníci šetří a hledají hodnotu

01_McDonalds

Dlouho očekávaný útlum spotřebitelských výdajů se začal projevovat u řetězců rychlého občerstvení, jako jsou Starbucks, KFC a McDonald’s. Zatímco ceny v restauracích rostou rychleji než ceny potravin doma, spotřebitelé se orientují na cenově dostupnější stravování a svá oblíbená jídla si raději připraví doma.

Nárůst cen a úrokové sazby dělají díru do peněženek

Výsledky za poslední čtvrtletí odhalily znepokojivý trend. Giganti rychlého občerstvení jako Starbucks, Pizza Hut a KFC vykázaly pokles tržeb ve stejných prodejnách. Dokonce i McDonald’s, který obvykle vzdoruje ekonomickým výkyvům, přiznal, že přijal „mentalitu pouličního boje“, aby mohl konkurovat zákazníkům orientujícím se na levnější stravování.

Ekonomové už několik měsíců varovali před ochabnutím spotřebitelské poptávky v reakci na rostoucí inflaci a vyšší úrokové sazby. Řetězcům rychlého občerstvení však trvalo déle, než se tyto předpovědi promítly do jejich tržeb, a to navzdory opakovaným varováním investorů, že zákazníci s nižšími příjmy omezují výdaje a ostatní strávníci dávají přednost levnějším možnostem.

Konkurence o zákazníky sílí

Zatímco řetězce se snaží svést vinu na nepříznivé počasí a náročná srovnání s loňským rokem, nelze popřít, že konkurence o menší počet zákazníků se zostřuje. Zákazníci, kteří si stále chtějí dopřát fast food, jsou vybíravější a opatrnější s utrácením.

Náklady na stravování v restauracích rostou rychleji než náklady na vaření doma. Podle Úřadu pro statistiku práce vzrostly v březnu ceny v řetězcích rychlého občerstvení meziročně o 5 %, zatímco ceny potravin rostly pomaleji. „Je zřejmé, že všichni bojují o menší počet spotřebitelů nebo spotřebitelů, kteří určitě navštěvují restaurace méně často,“ komentoval situaci finanční ředitel McDonald’s Ian Borden.

Značky, které stále rostou

Přesto existují výjimky, jako jsou Wingstop a Chipotle Mexican Grill, které ukazují, že zákazníci si stále dopřávají svá oblíbená jídla, i když jsou dražší než dřív. Wingstop hlásí nárůst tržeb ve stejných prodejnách o 21,6 % a Chipotle zaznamenala zvýšení návštěvnosti o 5,4 %. Generální ředitel Wingstopu uvedl, že jejich zákazníci vnímají návštěvu spíše jako příležitost k pohoštění, nikoli rutinu, kterou lze snadno omezit.

I přes optimistické výhledy řada společností varuje, že tlak na spotřebitele může přetrvávat. Šéf McDonald’s poznamenal, že opatrnost v utrácení se šíří po celém světě. Starbucks zase přiznal, že příležitostní zákazníci upřednostňují větší hodnotu a rozmanitost před jejich nabídkou.

Zdroje info: Reddit, https://www.al-monitor.com/originals/2024/05/starbucks-mcdonalds-kfc-continue-feel-effects-gaza-war-boycotts, https://www.cnbc.com/2024/05/01/starbucks-mcdonalds-yum-earnings-show-consumers-pulling-back.html

Náhledové foto: Pixabay