Nový zákon o zbraních a střelivu: Poslanci prosadili svou a Babiš řečnil o podpoře Trumpa

zbraň

Poslanci v pátek schválili nový zákon o zbraních a střelivu. Nyní návrh dostane k posouzení Senát. Jaké novinky zákon přináší? Přinesou změny efekt?

Už to tak bývá, že se zpravidla musí stát tragédie, aby se problém začal řešit. Někdy to bohužel musí odnést hned několik životů, aby se zjistilo, jak to v zákonech drhne. Pak se vše najednou řeší. Otázkou je, zda vyřeší daný problém. O co se konkrétně jedná v návrhu zákona o zbraních a střelivu?

Poslanci si prosadili svou a Babiš vyzýval k míru

Poslanci 26. ledna 2024 schválili nový návrh zákona o zbraních a střelivu. Navzdory Ministerstvu vnitra ČR v návrhu prosadili dosavadní ustanovení, které uchovává právo pořídit, vlastnit a nosit zbraň ze zákonných podmínek. Sněmovna je mnohdy jedno velké divadlo. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Svou slávu u mikrofonu si užil Andrej Babiš, který řečnil déle než hodinu o tom, že pokud bude Donald Trump opět prezidentem USA, tak skončí válka na Ukrajině. Babiš vyzval, aby se mluvilo míru, a ne o válce. Každopádně se Babiš netají tím, že je stoupencem Trumpa.

Novinky v zákoně o zbraních a střelivu

Nový zákon zkracuje lhůtu z 10 na 5 let pro pravidelné přezkoumání zdravotní způsobilosti držitelů zbraní, jakožto umožňuje policii nařídit tuto prohlídku kdykoli. Dílčí novela by mohla ještě v letošním roce zavést povinné specializované psychologické vyšetření pro nové žadatele o zbrojní průkaz, popřípadě o to bude mít právo rozhodnout vláda na základě zmocnění dle nového zákona.

Na základě novely by mohlo dojít k uložení povinnosti prodejcům zbraní hlásit podezřelé obchody dříve než až od roku 2026, kdy má nový zákon díky modernizaci a digitalizaci centrálního zbraňového registru a jeho propojení s dalšími zdravotními a policejními evidencemi nabýt účinnost. Hnutí ANO se nepodařilo prosadit uspíšení termínu o rok. Podle ministra Víta Rakušana termín nelze uspíšit, neboť příští rok 2025 bude ve znamení testování systému, jakožto se musí počkat i na digitalizaci zdravotnictví.

Nahrazení papírové formy elektronickou

Do budoucna se počítá s tím, že papírové zbrojní průkazy a licence nahradí elektronická oprávnění k používání zbraní v centrálním zbraňovém registru. Počítá se s různými způsoby, jak oprávnění prokázat. Kromě elektronické verze ponechává i ustálenější možnosti, jako je vydávání zbrojních průkazů na kontaktních místech veřejné správy. Novinkou je zrušení místní příslušnosti, tj. držitelé zbraní už nebudou muset vyřizovat náležitosti jen v kraji, ve kterém mají trvalý pobyt.

Nově mají být zavedeny další kategorie zbraní, dále zjednodušení struktury zbrojních oprávnění. Zůstat mají 2 druhy zbrojního oprávnění, stejně tak jen 3 skupiny zbrojních licencí z aktuálních 10. V budoucnu by měli lékaři mít přístup do centrálního registru zbraní, kde si budou moci ověřit, zda jejich pacient má zbrojní průkaz. Když lékař zjistí, že jeho pacient trpí stavem či nemocí omezující jeho zdravotní způsobilost, bude jeho povinností tuto skutečnost okamžitě oznámit policii.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/snemovna-zakon-o-zbranich-vlada-pravo-zabavit-zbran-strelba-v-praze.A240126_054454_domaci_kop

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/zbranovy-zakon-zbrane-legislativa-novinky-aktualne-snemovna_2401261243_ako

Náhledové foto: Pixabay