Přijímací zkoušky: Neskutečný a zbytečný byznys soukromých firem

Mikuláš Bek

Přijímací zkoušky na střední školy se rázem blíží a spousta deváťáků už finišuje přípravy na ně. Na této situaci by nebylo nic až tak zvláštního, bylo tomu tak vždycky. Přesto je třeba říct, že současný systém přijímacích zkoušek je fakticky pouze jakýmsi byznysem jedné společnosti. Byznysem, kterému se nemusel dát ani prostor. Byznysem, který je všeobecně zbytečný. V minulosti tomu bylo tak, že střední školy samotné chystaly přijímací zkoušky podle výstupů z učiva základních škol. Bylo to levné, jednoduché a věcné.

Víc než solidní byznys nejen Cermatu

Aby ne. Jen v loňském roce se na střední školy hlásilo zhruba 116 000 uchazečů, respektive tyto děti absolvovaly přijímací zkoušky. Pokud by přibližně 58 000 z nich, jak odhadli v časopisu Forbes zaplatili rodiče 10 000 korun, vyšlo by to celkem na 580 milionů korun, což je neskutečná částka. Společnost Cermat, která jednotné přijímačky řeší, a jiné firmy s přípravnými kurzy si tak přijdou na nehorázné sumy. Rodiče se nezdráhají tyto peníze do svých dětí investovat.

Stačí, když děti dávají pozor ve škole

Nepochybně. Ani rodiče nemusí podléhat onomu zvrácenému byznysu. Třeba takové testy z českého jazyka jsou složeny převážně z učiva základní školy, konkrétně z pravopisu a gramatiky. Zbytek úkolů se týká spíše jakési čtenářské gramotnosti, respektive dávání pozor na to, jaké informace se v daném ilustračním testu nachází a jaké nikoli. Drtivá většina otázek dává možnosti a, b, c, d, takže lze uvažovat i v rámci nabídky odpovědí.

Proč si střední školy nevytvoří své vlastní zkoušky?

Bylo by to jednodušší a také mnohem levnější. Proč ostatně dávat Otesánkovi další jídlo? Není třeba. Přijímací testy zvládnou vytvořit učitelé té či oné střední školy a stálo by to zlomek ceny, která se platí společnosti Cermat. Ve školství se zkrátka neefektivně vyhazují peníze oknem. Čemu se ale divit, když je ministrem neodborník a samotní ministři se střídají jako ponožky. Smutné a lepší to bohužel nebude.

Zdroje info: Autor- pedagog, sociální síť X, https://forbes.cz/do-skoly-o-vikendu-devataci-bojuji-o-prijimacky-uz-ted/  

Premiér Petr Fiala ministr školství Mikuláš Bek: Náhledové foto Úřad vlády

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.