Apple neotálí v boji s konkurencí a vyvíjí rovněž své AI

AI

Společnost Apple patří k nejznámějším společnostem na světě. Apple byl založen v roce 1976 trojicí mužů Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne v garáži rodičů Steva Jobse v Silicon Valley. Zpočátku se společnost věnovala počítačům, kterým se příliš nedařilo v konkurenci s Microsoftem. Mohla za to především vysoká pořizovací cena. Apple se vyšvihl opět na výsluní díky mobilním zařízením, konkrétně s iPodem, iPhonem, a poté iPadem. Jejich dnešní macBooky s macOS svádí boj o trůn s OS Windows, Linux nebo chromeOS. Integrita mezi jednotlivými produkty jsou přesně tím, co řadí produkty Apple mezi top výrobce.

apple

Foto: Pixabay

Chatbot

V listopadu minulého roku otřásla světem zpráva o příchodu chatbotu. S ním přišla firma OpenAI a chatbot se jmenuje ChatGPT. Doposud AI nedisponovala takovým možnostem, jako právě vydaný chatbot. Ostatní firmy nezahálely, Google přišel s Bardem a MicrosoftBingem. Před pár dny se k těmto společnostem přidává společnost Apple, která jim chce v této oblasti konkurovat, informovala o tom agentura Bloomberg. Mluvčí však odmítl celou situaci komentovat.

Vlastní systém

Podle zdrojů je chatbot zatím ve fázi testování. Jmenovat by se měl „Apple GPT“. Dosud výrobce vytvořil pouze vlastní systém pro vytváření velkých jazykových modelů „Ajax“. Vůči ostatním oblastem AI je Apple zdrženlivý. Pokročilou inteligenci pomalu nenápadně zavádí do svých produktů, jakými jsou Apple Photos nebo uvedená souprava pro smíšenou realitu Vision Pro. Nesmíme také opomenout na hlasovou asistentku Siri.

Akcie posílily

I když na červnové vývojářské konferenci nepadla ani zmínka z oblasti AI, tak podle agentury Bloomberg se podílí na práci v oblasti AI především dvě osoby. John Giannandrea v oddělení strojového učení a umělé inteligence, Craig Federighi je vysoce postavený zaměstnanec v oblasti softwarového inženýrství. Nový virtuální asistent je kopii všech tří konkurentů, takže dokáže shrnout text a odpovídat na otázky podle naučených dat.

Veškeré informace týkající se AI oznámí Apple až příští rok. Po zveřejnění zprávy se zvedly akcie Applu téměř o dvě procenta. Zvednutím akcií dohnal Apple Microsoft, Nvidia nebo Alphabet.

Zdroj: Autor, https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/apple-vyviji-vlastniho-chatbota-akcie-spolecnosti-jsou-po-zprave-na-historickem-maximu-1399466

Náhledové foto: Pixabay