Nedostatek léků se nelepší, právě naopak

rýma

S nedostatkem některých léků se potýkají lékárníci v celé České republice, a nejen tam. Tento stav trvá již delší dobu a podle všeho se zdá, že tu s námi ještě nějakou dobu vydrží. Léky na kašel, prostředky na snížení horečky u dětí, a dokonce i antibiotika: to jsou některé příklady léků, které byste dnes hledali v mnoha lékárnách marně.

Příčiny výpadku

Příčin nedostatku některých léků je hned několik. V první řadě se jedná o důsledek stále ještě pochroumaných celosvětových dodavatelských řetězců. Velká část léků, nebo složek pro jejich přípravu se k nám dováží z Asie. Doprava z této části světa je přitom stále ještě nedokonavá a důsledkem je nedostatečný tok produktů i surovin.

Druhým důvodem je začátek sezóny respiračních onemocnění. Díky tomu existuje zvýšená potřeba určitých léků a zásoby lékáren se tenčí. Současně také fakt, že nedostatek již trvá několik měsíců motivuje některé lidi k tomu, aby si dělali co největší zásoby. I když část léků potom nevyužijí, v lékárnách chybí.

Novým důvodem pro problémy s léky je potom válka na Ukrajině. Právě tam se totiž vyrábí významná část obalového materiálu, který je pro zásobování léky důležitý.

injekce

Foto: Pixabay

Ministerstvo zdravotnictví a novela zákona

Aby v budoucnu k takovým výpadkům docházelo co nejméně, ministerstvo zdravotnictví chce představit novelu zákona, která zavede povinnost dodavatelů léčiv mít v zásobě léky na následující dva měsíce.

Bohužel nelze očekávat rychlé zlepšení a návrat k normálu, s nedostatkem léků se tak pravděpodobně budeme potýkat i v následujících měsících. Je jen slabou útěchou, že stejný problém má celá řada dalších zemí.

Zdroje informací: https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/vypadek-leku-na-ceskem-trhu-trva/r~ac6c7faa723811ed8d680cc47ab5f122/

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-v-lekarnach-chybi-nektere-leky-40414351

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.