Amerika bez Trumpa? Soud rozhodl, že není způsobilý pro výkon své někdejší funkce

Trump

Nejvyšší soud státu Colorado rozhodl o tom, že bývalý americký prezident Donald Trump není způsobilý vykonávat svůj někdejší úřad. Co vedlo k tomuto verdiktu? Jak se k tomu staví samotný Trump? Opravdu to znamená konec potenciální kandidatury na post prezidenta USA?

Důvod rozhodnutí nejvyššího soudu Colorado

Urputný bojovník Donald Trump. Víme, jak nesl porážku v prezidentských volbách, jaký poprask způsobil. Nejvyšší soud státu Colorado tak rozhodl s odvoláním na 14. dodatek americké ústavy kvůli Trumpově podílu na násilnostech v sídle Kongresu dne 6. ledna 2021. Soudci uvedli ve zdůvodnění rozhodnutí, že jsou vázáni povinností dodržovat zákon a nenechat se ovlivnit míněním veřejnosti.

Verdikt soudu se opírá o 14. dodatek americké ústavy, jenž zakazuje zastávání jakékoli funkce, civilní či vojenské komukoli, kdo dříve přísahal věrnost ústavě a následně se pak dopustil vzpoury proti témuž, či poskytl útěchu a pomoc nepřátelům ústavy. Je pravdou, že uplatňování této normy je spíše neprobádanou otázkou. Do věci se dle médií zřejmě vloží nejvyšší soud USA.

Trump coby první prezidentský „nezpůsobilý“ kandidát

Rozhodnutí soudu činí tak z Trumpa prvního kandidáta na post prezidenta v historii Ameriky, který je považován za nezpůsobilého se ucházet o Bílý dům. Jedná se rozhodně o zřídka používané ustanovení americké ústavy, které zakazuje zastávat úřad činitelům, kteří se zapojili do „vzpoury či povstání“. Samozřejmě toto rozhodnutí nebude bez reakce. Právníci Trumpa uvedli, že podají odvolání proti tomuto rozhodnutí, a to k nejvyššímu soudu USA, jenž má v ústavních záležitostech rozhodné slovo.

Lze čekat opět souboj Trump vs. Biden

I když se vydané rozhodnutí vztahuje na březnové republikánské primárky ve státě, mohlo by však ovlivnit Trumpův status v Coloradu pro prezidentské volby v příštím roce. Rozhodnutí neplatí pro státy mimo Colorado. Trump, který byl americkým prezidentem v letech 2017 až 2021, chce znovu v příštím roce na podzim kandidovat a usilovat o znovuzvolení. Však si snad každý dobře pamatuje jeho chování, když ho porazil jeho konkurent a nynější americký prezident Joe Biden.

Lze tak očekávat, že se v prezidentských volbách opět utkají Trump s Bidenem. Můžeme čekat opět poměrně špinavou, nechutnou a negativní kampaň. V politice snad ani nelze čekat něco jiného.

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/trump-neni-zpusobily-pro-prezidentsky-urad-rozhodl-soud-v-coloradu-344323

https://www.lidovky.cz/svet/donald-trump-nezpusobily-bily-dum.A231220_065943_ln_zahranici_atv

Náhledové foto: Pixabay