Hodnota firmy Nvidia roste, hlavně díky čipům pro AI

nvidia

Americký výrobce čipů Nvidia je jedním z hlavních dodavatelů čipů a jeho zisky vzrostly neuvěřitelným způsobem. Ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk vzrostl na 12,3 miliardy dolarů, což je neuvěřitelný posun, ve srovnání s čistým ziskem 1,4 miliardy dolarů ve stejném čtvrtletí předchozího roku. Největší roli v tomto neuvěřitelném posunu hrál zájem o čipy pro umělou inteligenci. Tržby vzrostly o 265 procent na 22,1 miliardy dolarů.

Magnificent Seven

V žebříčku výkonnosti akcií vévodí Nvidia, předčila všechny své konkurenty a umístila se na prvním místě před společností Meta Platforms. Během minulého roku akcie Nvidie vzrostly o trojnásobek a za pouhé dva měsíce stouply až o 40 %. Celkově tak pokořily 400% nárůst během dvanácti měsíců, ačkoliv momentálně spadly na nějakých 360 %. Nejbližším konkurentem je Meta Platforms, jejichž akcie stouply o 300 % nejvíce. Na dalších místech jsou giganti jako Amazon, Microsoft, Alphabet, Tesla nebo Apple. Ti všichni jsou dokonce pod stovkovou hranicí.

Očekávání analytiků

Analytici předpovídali tržby ve výši 20,4 miliardy amerických dolarů. Tržby v divizi technologií pro datová centra se zvýšily pětinásobně na 18,4 miliardy dolarů. Původně zaměřená na grafické karty, Nvidia svou pozornost přeorientovala na trh s AI. Tento krok se ukázal jako skvělý tah a podnikání firmy prudce stoupá, stejně jako její hodnota. Od počátku roku akcie Nvidie stouply o více než 30 procent. Firma se dostala mezi nejhodnotnější na světě, její tržní kapitalizace je necelých 1,7 bilionů dolarů.

Tržby mohly být vyšší

Výsledky Nvidie za poslední tři měsíce výrazně předčila očekávání. Mohou za to především GPU procesory, které patří k nejvíce poptávaným zbožím na trhu. Díky nim se zrychlují výpočetní technologie, které jsou nezbytné pro práci velkých jazykových modelů. Výdělky a prosperita Nvidie mohla být daleko vyšší. Rostoucí napětí mezi USA a Čínou vyústilo v zákaz dodávky technologií AI do Číny. Čína má zatím smůlu a nezíská nejmodernější čipové systémy určené k trénování AI.

Zdroj: https://www.e15.cz/byznys/nvidia-diky-cipum-pro-ai-dal-rekordne-roste-je-mezi-nejhodnotnejsimi-firmami-na-svete-1413791https://www.reuters.com/technology/graphic-nvidias-growing-sway-over-us-stock-market-2024-02-22/https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/nvidia-zisk-ctvrtleti-ai.A240222_081545_ekoakcie_ijan

Náhledové foto: Pixabay