Smůla pro Čechy s naftovými vozy: EU zvýší daň již v roce 2023

01_benzin

Máte doma auto s naftovým motorem? Pokud ano, rozhodně se řadíme mezi spousty takovýchto lidí. Nyní však přijdete o další z výhod. Evropská unie hodlá zdražit, a to konkrétně daň týkající se těchto vozů. Majitelé vozů si nepochybně budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Nyní totiž Evropská komise renovovala návrh změn 18 let staré směrnice. Ta se týká zdanění energetických produktů a elektřiny.

Zřejmě konec cenového zvýhodnění nafty

Vypadá to tak. Nové úpravy povedou ke konci cenového zvýhodnění nafty. Na tu v České republice jezdí zhruba 3 miliony aut. Jinak se plánuje také zvýšení nejnižší povolené sazby spotřební daně u veškerých druhů pohonných hmot. Sazba bude odstupňována podle míry emisí.

Foto: Pixabay

Za dva roky podle nového jízdního řádu?

Úkolem směrnice je pochopitelně motivace řidičů k přechodu na zelenou vlnu. Platit by již měla v roce 2023 a vedou se o ní velmi bouřlivé diskuse. Jen v České republice se daň z nafty zvýšila přibližně o jednu korunu za litr. Ročně by pak sazba rostla i o několik procent výše. Nafta je nyní levnější než benzín jen díky tomu, že stát si bere z jednoho litru nafty o tři koruny méně než z benzínu. Kvůli nové směrnici by se daně vyrovnaly.

ČR směrnici v této podobě odmítá

Přesně tak, pro Lidovky.cz konkrétně řekl Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení ministerstva financí toto: „Česká republika nepodporuje návrhy, které by mohly vést ke zvyšování cen energetických produktů a elektřiny, zvláště když se rostoucí cena těchto statků promítne do zvýšení cen výstupů ostatních segmentů ekonomiky.“

Shodnout se musí všichni členové EU

Jediný stát dokáže ekozáměry Bruselu zlikvidovat. Moc pravděpodobné to ale není. Při neshodách budou následovat další diskuse. Směrnice stanovuje nejvyšší daně z nafty a benzinu, a to 10,75 eura za GJ.

Zdroj info: lidovky.cz, kurzy.cz, ceskatelevize.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.