Starejte se o své peníze. Proč byste si měli spořit nebo investovat?

Spoření

Nadměrný přebytek peněz je pro většinu lidí snem spíše z říše pohádek než běžnou realitou. Na druhou stranu na to, abyste mohli ukládat peníze tzv. stranou, nepotřebujete statisíce. Stačí pár stovek měsíce navíc a dobře zvolený spořicí nebo investiční produkt. Kam s penězi, aby přinášely nějaký užitek?

Existuje nespočet možností, kam uložit volné finanční prostředky. Buď můžete spořit prostřednictvím spořicích účtů, termínovaných vkladů nebo třeba stavebního spoření, ale bát se nemusíte ani investic. Zajímají vás komodity, drahé kovy, nemovitosti nebo třeba akcie?

Proč investovat a na co si dát pozor?

Proč vlastně investovat a v čem je to výhodnější, než spoření na běžných spořicích produktech? Především kvůli inflaci, která znamená pokles kupní síly peněz. Vy ji chcete ale zvýšit nebo alespoň zabránit snižování její reálné hodnoty. V březnu se inflace pohybovala kolem 3,4 %, tudíž je jasné, že úrokové sazby kolem 1 až 1,5 %, které jsou v současné chvíli aktuální na spořicích účtech, ji nemohou porazit. Mimo inflace je také potřeba přemýšlet nad tím, co je cílem investice, jaké jsou očekávané výnosy, rizika a likvidita neboli schopnost proměnit investici na peníze.

Znáte tzv. investiční trojúhelník?

Každý chce maximální výnos, minimální riziko a nejlépe mít peníze kdykoliv k dispozici. Tato hlediska jsou zároveň stěžejními faktory investování a tvoří dohromady tzv. investiční trojúhelník. Investor se je snaží vzájemně vyvážit. Obecně se dá ale říct, že čím je vyšší výnos, tím větší je i riziko. S lepším výnosem se dá počítat také u nástrojů s nižší likviditou.

Co by každý investor měl zařadit do své investiční strategie?

  • Diverzifikaci portfolia: není rozumné a ani bezpečné vkládat peníze jen do jednoho investičního produktu. Volte nástroje tak, aby se jejich kolísání doplňovalo a celková hodnota rostla. Zároveň tak snižujete i případné riziko.
  • Pravidelnost: pravidelné investice chrání před výkyvy na trzích. Klidně investujte méně, ale pravidelně.
  • Žádná unáhlená rozhodnutí: držte se svým cílů. Unáhlená rozhodnutí nejsou v tomto případě na místě.
  • Riziko: než někam pošlete své peníze, dobře se obeznamte se všemi možnými riziky.
  • Likvidní rezerva: část svého majetku držte v bezpečných produktech.
  • Investice: investujte a nespekulujte (pokud nemáte patřičné zkušenosti).
  • Investiční horizont: zvažte, jak dlouho budete investovat. Některé produkty jsou vhodnější volbou u krátkodobého horizontu a jiné zase na dlouhodobé střádání i na několik desítek let, třeba na důchod. Tomu má odpovídat charakter investice.

Investiční zlato

Zdroj obrázku: shutterstock.com

Jak začít s investováním?

Investování už dávno není nedosažitelné. Stačí mít internet a můžete začít prakticky ihned ze svého obýváku. Samozřejmě je potřeba nasbírat nějaké informace. Ať už si vyberete investiční zlato, akcie nebo stará auta, vždy se nejdříve vzdělejte a až poté uvažujte o případné investici. Zvažte všechna pro a proti, především možné zhodnocení a riziko, které jste ochotni podstoupit. Jaké další otázky byste si měli položit?

  1. Chcete investovat jednorázově, nebo pravidelně?
  2. Kolik peněz máte k dispozici?
  3. Jakou požadujete likviditu? Například u dluhopisů nejspíš nebude možné ukončit investici ještě před smluveným datem, zatímco třeba u kryptoměn lze zaslat peníze kdykoliv na bankovní účet.
  4. Jak moc zvládnete riskovat? Riziko znamená ohrožení investice. Můžete si dovolit přijít o peníze?

Všechny tyto aspekty si v klidu promyslete. Uděláte si jasno v tom, co od svých investic očekáváte a zda jsou vaše představy reálné.

Jaké investice pro vás budou vhodné?

Máte nějaký volný kapitál a chcete ho vhodně spořit nebo investovat. Kam ale peníze poslat? Na jednoduchou otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Když si ale ujasníte výše uvedené faktory, jistě se odpovědi minimálně přiblížíte. Na výběr máte stovky možností s různou mírou rizika a výnosnosti. Chcete-li mít peníze v bezpečí i přes relativně malý výnos, můžete zkusit spořicí účet, termínovaný vklad apod. Pro investory začátečníky budou zajímavé dluhopisy, komodity a podílové fondy, ti trošku pokročilejší se nemusí bát akcií, kryptoměn nebo burzovně obchodovaných fondů (ETF).

Porovnejme si například termínovaný vklad a akcie. První zmíněný je dostupný, bezpečný a „chráněný zákonem“. Na druhou stranu poskytuje jen malý výnos, který ani nepřekoná inflaci. Nevýhodou je také to, že ke svým penězům nemáte po stanovenou dobu přístup a výnosy jsou zatížené daní.

Akcie jsou cenné papíry a obchoduje se s nimi na trhu s cennými papíry. Majitel akcií (akcionář) má jistý podíl ve společnosti. Zhodnocení je zde velmi individuální. Vaše portfolio může být zhodnoceno o 30 % p.a., ale také o 5 % p.a. Na výnosy není uvalena daň, pokud je držíte déle než 6 měsíců. Zároveň máte nárok na dividendu (pokud je vyplácena).

Kam investovat je důležité rozhodnutí, protože jde o vaše peníze. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, vždy pečlivě promyslete všechna hlediska, a pokud stále váháte, nebojte se obrátit na odborníka. Přejeme hodně štěstí.

Zdroj náhledového obrázku: depositphotos.com 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.