Zaskočila vás výše daně z nemovitosti? Příští rok počítejte s ještě vyšší částkou

nemovitost

Mnoho vlastníků nemovitosti nemile překvapila výše daně pro letošní rok. I když zvýšení daně bylo avizováno, tak jsou někteří zaskočeni. Pokud nárůst daně vstřebáváte, tak věřte, že příští rok můžete počítat s ještě vyšší částkou. Jak je to možné? Proč tomu tak je?

Rozdíly v navýšení daně z nemovitosti jsou markantní. Zatímco někteří zaplatí na dani pár stovek, jiní naopak v řádu několik tisíců. Za podstatným nárůstem výše daně z nemovitých věcí je to, že u některých obcí a měst došlo ke kombinaci růstu sazeb z konsolidačního balíčku a koeficientu od obce.

Letošní zvýšení daně z nemovitosti

Mnohé vlastníky nemovitostí nová výše daně zaskočila a učinila průvan do peněženky. Většině majitelů nemovitostí se daň zvýšila, avšak některým i na několikanásobek, a to právě kvůli kombinaci zvýšení sazeb v důsledku vládního konsolidačního balíčku a nárůstu koeficientů, které si schválila obec. Nic nemění fakt na tom, že současný premiér Petr Fiala avizoval, že jeho vláda nebude lidem zvyšovat daně. Tak v tomto případě je zvedla, a to nejen daně, ale mnohým i adrenalin v krvi.

V důsledku schváleného konsolidačního balíčku v loňském roce došlo ke zvýšení všech sazeb daně. K tomu řada obcí současně změnila i koeficienty. Díky tomu tak celková daň z nemovitosti v některých obcích a městech vzrostla více. Jde o to, že v předchozích letech měnily koeficienty pouze jednotky okresních měst. Je sice fajn, že vládní konsolidační balíček přinesl obcím i možnost místní koeficienty snížit pod 1 až na 0,5, a tím tak snížit také celkovou daň, ale to bude možné učinit až pro zdaňovací období roku 2025. Nicméně není důvod předem nějak jásat a věřit, že bude příští rok lépe. Nebude.

Daň poroste díky inflačnímu koeficientu

Kvůli zavedení novinky v podobě inflačního koeficientu daň z nemovitých věcí poroste i v následujících letech. Současně právní úprava zamezuje meziročnímu snížení inflačního koeficientu. Takže v případě deflace zůstane koeficient stejný. Dále byla stanovena inflační brzda pro případ pádivé inflace v meziroční výši přesahující 20 %. Vláda tak bude mít pravomoc každým rokem upravovat výši daně dle inflace. Současně budou do výše daně moct více promluvit představitelé obcí, kteří určují místní koeficienty. Daň z nemovitosti tak mohou navýšit, ale také od letoška snížit až na polovinu.

Zdroj: https://www.podnikatel.cz/clanky/zaskocilo-vas-zvyseni-dane-z-nemovitosti-pripravte-se-na-dalsi-dan-poroste-neustale/

https://www.denik.cz/ekonomika/dan-z-nemovistosti-zvyseni-kveten-2024-castka-platba-doruceni.html

Náhledové foto: Pixabay