Kajícní Švédové: Seniory před koronavirem nezachránili

Švédsko

Experti ve Švédsku nyní přicházejí s pro ně ne zrovna příjemnými zprávami. Sahají do vlastních řad a hovoří se o selhání strategie v boji proti novému koronaviru. Určitě nebyla tak dobrá a efektivní, jak si zprvu představovali. Švédský premiér Löfven se dokonce vyjadřoval v tom smyslu, že selhala celá společnost. Mnozí lidé umírali v domovech pro seniory úplně sami bez přítomnosti lékaře. Dostali fakticky jen dávku morfia tišící bolest. Starší lidé tvoří aktuálně polovinu veškerých obětí onemocnění COVID-19.

Liberální společnost selhala

Švédsko se stalo jakýmsi vzorem pro liberály. Právě ono mělo být zemí, které měla sloužit jako učebnice při boji s koronavirem. Život lidí ve Švédsku se po příchodu koronaviru změnil jen kosmeticky. Premiér se jednoduše spoléhal na osobní odpovědnost občanů země a na jejich naléhání. Bohužel se v tomto postoji jednoznačně spletl. Statistiky hovoří jasně v neprospěch Švédska. Úplné tragédii zabránilo snad jen vynikající zdravotnictví, které je jakýmsi dědictvím dob minulých.

Kde se stala největší chyba?

Jednoznačně v aplikaci restrikcí ze strany úřadů. Ty měly v raných fázích epidemie zasáhnout mnohem přísněji a tvrději. Především zdravotníci měli určitě použít veškeré ochranné pomůcky, aby zamezili šíření epidemie. Tím pádem by ochránili nejzranitelnější složky obyvatel podobně, jako se dělo v okolních zemích.

Minimální omezení

Přesně tak, Švédsko nechalo otevřené první stupně základních škol, lidé seděli v barech a navštěvovali restaurace. Třeba taková Británie v té době už měla zavřené veškeré veřejné instituce. Švédsko spoléhalo na onu kolektivní imunitu. Zdejší politici ignorovali i doporučení vrcholných představitelů států, které byly v boji s koronavirem úspěšné. Kolektivní imunita nevyšla. Protilátky dle výzkumů získalo v hlavím městě Stockholmu jenom 7 % obyvatel.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.