Čtvrtina českých firem kvůli koronaviru propouští zaměstnance

Nezaměstnanost

Ty nejdrtivější dopady působení koronaviru přicházejí až nyní. V minulých týdnech ještě firmy řešily zakázky nasmlouvané před pandemií, případně nějaké drobné z aktuální doby. Teď jim ale postupně nezbývá nic jiného než propouštět. Tedy zhruba čtvrtině z nich. Pětina firem se uchyluje ke snižování mezd. Pouze čtvrtina firem nezavedla fakticky žádná omezující opatření.   

Výsledky průzkumu hovoří jasně

Česká ekonomika si po koronavirové pandemii bude dlouho léčit rány. Zaměstnavatelé v tuzemsku tudíž byli nuceni v průběhu dubna a května přistoupit k realizaci mnohých ne zrovna populárních opatření. Nejnovější průzkumy společnosti Randstad hovoří jasně. Studie byla realizována nedávno, tedy od 1. do 15. května 2020. Celkem bylo osloveno 650 respondentů. K propouštění přistoupilo 26,7 % firem, dovolenou dostali zaměstnanci u 22,5 % společností a celkem pětina firem, tedy 19,2 %, snížila lidem bonusy.Základní plat snížilo 10,6 % firem. Zajímavé je i číslo firem, jež poslaly své zaměstnance na překážky na straně zaměstnavatele. Bylo jich 17,8 %. Neplacené volno nařídilo 9 % společností. Snížení úvazku řešilo 9,5 % a změnu pracovní náplně 9,7 % firem. Jen čtvrtina, respektive 26,8 % nepřistoupila k restrikcím.      Infografika

Zdroj infografiky: randstad.cz

Většina firem chtěla lidi udržet

Proto zaměstnavatelé využívali překážky na straně zaměstnavatele a kurzarbeit. Jinak ale můžeme očekávat, že opatření v mnoha firmách zůstanou. Po ukončení programu podpory ze strany vlády je pravděpodobný příchod další vlny propouštění.

Kde se nejvíce propouštělo?

V sektoru automotive, a to 35 %. V oblasti obchodu a služeb šlo o 30 %. Nejnižší číslo figuruje u FMCG, a to 15 %. A největší množství nařízené dovolené? Opět v automotive – 38 %. V oblasti FMCG 37 % a u výroby 29 %. Snížení bonusů řešily nejvíce výrobní firmy, a to kolem 30 %. A kdo se stal vítězem? Společnosti z oblastí e-commerce, IT a podnikových služeb. Tady dokonce s příchodem pandemii dorazily i nové obchodní příležitosti.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.