Nebezpečný malware Cerberus opět nabírá na síle

Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by měli zbystřit. Českem se opět šíří staronová hrozba v podobě malwaru Cerberus. Během několika týdnů se tato hrozba dostala do popředí a v současnosti patří mezi největší strašáky v online světě. Hlavním úkolem Cerberuse je připravit své oběti o finanční prostředky. V žádném případě nejde o nováčka, tento trojský kůň zužoval české uživatele před dvěma i třemi lety. Útočníci po pár letech vyčkávání opět vypustili do oběhu jejich starý způsob získání peněz z nic netušících uživatelů.

Cerberus v minulosti

Trojský kůň Cerberus je ve skutečnost škodlivý kód, který je veřejně dostupný na černém trhu, což usnadňuje jeho šíření prostřednictvím falešných aplikací nebo her. V minulosti byl tento trojský kůň používán zejména žárlivými partnery, kteří jej používali ke stalkování (sledování) svých partnerů. Žárlivci aplikaci nainstalovali druhé osobě ve chvilce nepozornosti, a posléze daný telefon dálkově ovládali prostřednictvím SMS příkazů. Mohli tak dálkově zapínat mobilní data, přesměrovat telefonní hovor nebo číst zprávy.

Cerberus v současnosti

V současnosti se trojský kůň Cerberus nejčastěji šíří prostřednictvím falešných aplikací. Konkrétně se jedná o pirátské kopie aplikací MX Player, Ultimate USB nebo ve falešných závodních hrách. Útočník má po úspěšném infikování telefonu oběti hned několik funkcí, jak získat finanční prostředky. Jeden z modulů dokáže vysledovat a získat přihlašovací údaje, které oběť zadá během přihlašování do internetového bankovnictví. Další funkce se týkají čtení SMS kódů nebo obcházení dvoufázového ověření. Útočníci volí spíše mírnější cestu, kdy obírají své oběti nižšími částkami, většinou ve výši stovek korun, než aby se uchýlili k vyšší částce, která vyvolá pochyby.

Bezpečnostní analytici doporučují, aby lidé stahovali pouze legální obsah a nezkoušeli stahovat nic, co je z nedůvěryhodných zdrojů. Výsledné ušetření se může pěkně „prodražit”. Trojský kůň Cerberus je také krátký na biometrické ověřování, které je v tomto případě doporučováno jako prevence před zpronevěřením citlivých údajů.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-bezpecnost-spehovaci-software-i-bankovni-malware-jake-viry-ohrozuji-mobily-nejcasteji-40367677https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-bezpecnost-experti-biji-na-poplach-bankovni-virus-nabira-v-cesku-na-sile-40469579https://www.chip.cz/vite-co-vubec-stahujete-malware-v-cesku-utoci-hlavne-z-mobilnich-her

Náhledové foto: Pixabay