Ruské firmy utrácí miliardy rupií za indické zbraně: Využívají nečinných vostro účtů

Rusko

Moskva se rozhodla efektivně zužitkovat přebytečné prostředky v indických rupiích, které se nahromadily na ruských vostro účtech. V rámci snahy oživit průmyslovou výrobu a posílit obranné kapacity investovala téměř čtyři miliardy dolarů, tedy značnou část dříve nevyužitých rezerv, do nákupu vojenské techniky a výzbroje od svého významného obchodního partnera – Indie.

Rozsáhlé investice do indického zbrojního průmyslu

Ruské společnosti dlouhodobě čelily problému, jak naložit s obrovskými finančními částkami v indických rupiích, které se kumulovaly na jejich vostro účtech. Do října 2023 nashromáždili ruští vývozci na Vostro účtech v Indii zhruba 8 miliard dolarů. Tyto účty byly zřízeny v rámci snahy o podporu bilaterálního obchodu v indických rupiích. Vzhledem k nedostatku investičních příležitostí v Indii však peníze zůstaly nevyužité.

Řešení této svízelné situace nakonec přinesla spolupráce s indickým obranným sektorem. Jak potvrdili dobře informované zdroje, ruští vývozci utratili v posledních měsících bezmála čtyři miliardy dolarů za pořízení indické vojenské techniky a munice.

Nedostatek investičních příležitostí v Indii

Kumulace objemných částek na ruských účtech byla způsobena zejména dvěma faktory. Zaprvé rapidně narostl dovoz levné ruské ropy do Indie v důsledku protiruských sankcí uvalených Západem po vpádu na Ukrajinu. Druhým důvodem byl kritický nedostatek vhodných investičních příležitostí v samotné Indii pro uložení volných rupiových rezerv.

V červenci 2023 Indická centrální banka (RBI) v rámci snahy o podporu bilaterálního obchodu v místních měnách povolila 20 bankám v zemi otevřít účty Vostro pro partnerské banky z 22 zemí, včetně Ruska.

Kromě nákupu zbraní Rusko investovalo část rupií z účtů Vostro do indických státních dluhopisů. Podle předpisů není dovoleno investovat tyto prostředky do dluhu podniků. Zbylé peníze byly použity na dovoz strojů, automobilových součástek a dalšího strojírenského zboží z Indie.

Řešení hromadění rupií

Dillí a Moskva si uvědomují problematiku hromadění rupiových plateb na vostro účtech a hledají řešení. Jednou z možností je zvýšení indického vývozu do Ruska. V roce 2023 dosáhl indický vývoz do Ruska 4,06 miliardy dolarů, zatímco dovoz činil 60,60 miliardy dolarů.

Zdroje info: Reddit, https://www.livemint.com/economy/russian-exporters-increase-spending-from-vostro-accounts-11715172054418.html, https://www.firstpost.com/world/russian-firms-spend-4-billion-dollar-from-rupee-vostro-accounts-to-buy-india-arms-rupee-13769478.html

Náhledové foto: Pixabay