Jihomoravský kraj zefektivňuje dopravu: konec revizorů i pokladen

Jihomoravský kraj

Pasažéry v jihomoravském kraji čekají velké změny. Cestování ve vlaku bude jiné, budou chybět průvodčí i papírové lístky. Bílo růžové vlaky Moravia nebude nikdo obsluhovat. Lístky, jenž se daly sehnat i v průběhu jízdy u průvodčího, nebudou nové k sehnání ani u pokladen. V nabídce budou pouze lístky v automatu.

Trend je jasný

Nové změny v prodeji lístků se mají uskutečnit na konci letošního roku. Věta „Přistoupili? Vaše jízdenky, prosím…“ se stane už jen vzácnou vzpomínkou a nostalgií generací babiček, dědečků, strýců, tetiček, maminek, i tatínků. Procvaknutý lístek od kleštiček si budou pamatovat už jen ty starší generace. Z vlaků zmizí nejen průvodčí, ale i klasické jízdenky. I když tak dramatické

železnice

Foto: Pixabay

Od prosince již nebudou průvodčí krajem objednáni, a to v rámci úspor. Jezdit tak nebudou nejen ve vlacích Moravia, ale ani v soukromých vlacích Arriva na dalších trasách. Zůstanou pouze ve starších soupravách na trasách jako je kupříkladu trať z Brna na Kyjov, z Moravských Budějovic do Znojma anebo z Tišnova do Bystřice nad Pernštejnem.

Stejně tak neopustí průvodčí rychlíky nebo expresní vlaky. Krajská společnost Kordis chce ale obecně průvodčí nahradit revizory či novými asistenty. Těch však nebude mít tolik, kolik bylo průvodčích. Účinnost revize se na druhou stranu zpřísní, revizor totiž nebude v případě vzniklých konfliktů nucen zůstat po celou dobu v soupravě. Případný konflikt tak může řešit v následující zastávce.

Ubyde nejen průvodčích, ale i prodejců jízdenek. Na místo nich budou stát na nádraží automaty ve kterých bude možné si jízdné zakoupit. Takovýchto automatů má stát na nádražích zhruba na 300. I na místech, kde doposud nebyla možnost jízdenky koupit bude stát tento jízdenkový automat.

Tři modely nákupu

Přes obrazovku bude možné navolit libovolnou výchozí stanici, na obrazovce nebude samozřejmě chybět ani stanice cílová. Nákup bude možné provést podle přesných počet zón. Vyhnete se tak zbytečným frontám i možným dohadům u pokladen. Nová doba mění pravidla. Papírový lístek do vlaku bude již za chvíli dávnou minulostí.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/brno/zpravy/prehled-zmeny-pruvodci-jizdenky-vlaky-jihomoravsky-kraj-zeleznice.A240510_787486_brno-zpravy_mos1

https://nasregion.cz/z-jihomoravskych-vlaku-zmizi-pruvodci-368026/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.