Tíživá finanční realita pro americké rodiny: Péče o děti dražší než střecha nad hlavou

02_usa

Rostoucí náklady na výchovu dětí už dávno nejsou skrytou hrozbou pro americké rodiny. Podle alarmující zprávy neziskové organizace Child Care Aware of America jsou v každém státě USA výdaje na péči o více než jedno dítě vyšší než průměrný nájem. Tato situace doslova řadí americké rodiče před krutou volbu – střecha nad hlavou, nebo kvalitní péče o jejich ratolesti.

Nepříznivé číslo deseti procent

Zpráva odhaluje znepokojivá čísla týkající se finančních nároků péče o děti. Ty nyní představují v průměru 10 procent příjmu manželského páru, výrazně přesahujíce doporučení americké vlády, aby náklady na tuto položku nepřekročily 7 procent rodinných příjmů. Jen v roce 2022 dosáhla průměrná cena za péči o jedno dítě v USA částky 11 582 dolarů, meziročně o 3,7 procenta více.

V osmi státech a ve Washingtonu D.C. jsou náklady na péči o dvě děti více než dvojnásobné oproti průměrnému nájmu. Nejdražší je Vermont, kde péče o dvě děti stojí v průměru 35 016 USD, zatímco průměrný nájem činí 13 788 USD.

Rekordní nárůst

Zatímco náklady na péči o potomky lámou rekordy, rodiny čelí dalším finančním výzvám. Dlouhodobě vysoká inflace a neustálý růst cen nemovitostí dále prohlubují propast mezi příjmy a nezbytným minimem životních nákladů.

„Pokud jsou náklady na bydlení i na péči o děti neuvěřitelně vysoké, zbývá málo na další věci, které rodiny potřebují,“ uvádí výkonná ředitelka CCAoA Susan Gale Perryová a poukazuje na dopad na výdaje za zdravotní péči či další životní potřeby.

Kořeny problému však sahají mnohem hlouběji. Jak upozornila ministryně financí Janet Yellenová, nedostatečný přístup k cenově dostupné péči je jednou z hlavních příčin, proč je „stále příliš těžké být pracujícím rodičem“ ve Spojených státech. Rodiče si musí vybrat mezi tím, že opustí práci a budou se starat sami, nebo budou platit za drahou péči. A na obzoru se rýsuje další rána – konec pandemického federálního financování, jež může podle odhadů připravit o přístup k péči více než 3 miliony dětí.

Péče o děti v USA se stává stále nedostupnější, což má zničující dopad na americké rodiny. Je tedy nezbytné, aby vláda podnikla kroky k zajištění cenově dostupné a kvalitní péče o děti pro všechny rodiny, které ji potřebují.

Zdroje info: Reddit, https://edition.cnn.com/2024/05/15/business/child-care-cost-average-annual/index.html, https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-05-15/child-care-is-now-more-expensive-than-rent-for-an-average-american-family

Náhledové foto: Pixabay