Nebudeme moci plácnout své dítě? Novela zákona působí částečně absurdně

Marian Jurečka

Když jsem udělal něco, co jsem neměl, dostal jsem na zadek. Nic moc zvláštního, jakási klasika našeho dětství. Dnes už ale situace mnohde funguje úplně jinak. Pozitivní motivací se můžete takovýmto fyzickým trestům přece vyhnout! Dítěti za to, že se počůrá nebo pustí něco do kalhot prostě a jednoduše domluvíme, že když to příště neudělá, dostane něco dobrého na zub. Když bude dítě zlobit, prostě mu domluvíme a ono už to příště neudělá. Nevím, ale zdá se mi, že takto to moc fungovat nebude a nefunguje. Novela zákona s fyzickými tresty ale nepočítá.

Reagovat by se mělo jinak

Přesně toto by mělo být smyslem novely zákona. Rodič by dítě neměl plácnout a vyřešit situaci rychle. Měl by vymýšlet, jak dítě motivovat a zareagovat mnohem lépe. Česká republika se řadí mezi jedny z mála evropských zemí, které takovouto úpravu zákonných norem ještě nemají. Ostatěn jsou to už zhruba dva roky, kdy ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) prohlašoval, že nepovažuje za správné, aby rodič dal ve výjimečné situaci svému dítěti pohlavek nebo ho plácnul po zadku. Ihned se rozhořely bouřlivé diskuse.

Preventivní působení novely

Fyzické a psychické tresty na dětech budou dle novely nepřijatelné. Stát by ale neměl rodiče nijak trestat. Půjde pouze o jakési preventivní řešení. Takže by vlastně všechno mělo být při starém a výchova bude v rukou rodičů s tím, že své dítě stejně plácnou dle potřeby. Ministerstvo sociálních věcí se samozřejmě ohrazuje vědeckými studiemi, které prokazují, že fyzické trestání dětí je nepřípustné.

Co se myslí fyzickými tresty?

To už zákoník tak nějak upřesňovat nebude. Je pravda, že psychickými problémy trpí stále větší množství dětí. Že by za to mohly fyzické tresty? Mám někdy pocit, že za vším stojí spíše to, že se dítě nudí a nedokáže se zabavit. Mnohdy má k životu úplně všechno, co potřebuje, často i nadbytek. Psychologové radí, že se má místo facek s dětmi hovořit. Určitě ano, nicméně když jsem v dětství facku dostal, vždycky jsem věděl, za co to bylo. A to jsem občas dostal i ve škole. Tím jsem se doma rozhodně nechlubil. Ano, děti nesmí být vystaveny žádnému ponižujícímu chování a násilí, dobře myšlené plácnutí jim ale dle mého názoru občas neuškodí.  

Zdroje info: Autor, https://zpravy.aktualne.cz/domaci/trestani-deti/r~cafcf77cce3d11edba63ac1f6b220ee8/,https://echo24.cz/a/HCHpQ/zpravy-domov-konec-pohlavku-a-facek-novela-obcanskeho-zakoniku-oznacuje-fyzicke-trestatni-za-nepripustne

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka: Náhledové foto Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.