Inflace v Argentině raketově roste, země musí zavádět nové bankovky

Argentina

Argentina se v posledních letech potýká s vážnou hospodářskou krizí, kterou charakterizuje prudce rostoucí míra inflace. Ta dosahuje takové míry, že již na ní lze aplikovat pojem hyperinflace. Ta má samozřejmě rozsáhlé dopady na ekonomiku země a její občany. Hyperinflace snižuje hodnotu výdělků a úspor občanů, což vede k poklesu životní úrovně a prohlubování chudoby. Vedlejším efektem je potom potřeba vydávání bankovek se stále vyšší nominální hodnotou.

Nové bankovky

V roce 2017 byla v Argentině vydaná nová bankovka s nominální hodnotou 1000 pesos. V té době šlo v přepočtu o nějakých 1350 Kč. V dnešní době byste tuto bankovku pořídili ve směnárně za 25 Kč. Taková je míra inflace v této jihoamerické zemi (aktuální hodnota meziroční inflace je 287 procent).

Po bankovce v hodnotě 1000 pesos přišla bankovka s hodnotou 2000 pesos. Ani ta už ale ani zdaleka nestačí a lidé chodí nakupovat de-facto s kufříky plnými peněz. Centrální banka proto nyní přidává bankovku v hodnotě 10 000 pesos a brzy jí bude následovat bankovka v hodnotě 20 000 pesos. I tak ale nejde o nijak závratné částky, 10 000 pesos je aktuálně asi 262 Kč.

Argentina

Foto: Pixabay

Proč nové bankovky?

Důvod pro zavádění nových bankovek je jasný: ulehčit lidem a vlastně celé ekonomice při hotovostních transakcích. V dnešní době jsou obchodníci mnohdy nuceni nabízet slevy za bezhotovostní transakce, neboť logistika takového množství bankovek je velmi náročná.

Je samozřejmě otázkou, jak dlouho budou bankovky o této hodnotě stačit. Pokud by situace s extrémně vysokou inflací pokračovala, brzy by mohly být potřeba bankovky s hodnotou např. 50 000 pesos…

Zdroje informací: https://www.banknoteworld.com/blog/argentina-10000-20000-pesos-banknotes-for-2024/?xcgetwp=1

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/argentina-zavadi-novou-bankovku-v-hodnote-10-tisic-pesos-jde-o-reakci-na-vysokou_2405100725_pik

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.