GameStop posílá short sellery opět na horskou dráhu ztrát

Finanční trh opět zachvátilo šílenství populární meme akcie. V pondělí došlo k dramatickému růstu akcií společnosti Gamestop poté, co Roaring Kitty, muž, který byl za obrovským short squeezem v roce 2021, zveřejnil příspěvek na platformě X.

Meme král se vrací!

Keith Gill, známý na Redditu jako „Deepf–ingvalue“, v pondělí na platformě X zveřejnil mem, který poslal akcie GameStop strmě nahoru. Jednalo se o jeho první příspěvek za poslední tři roky.

Obrázek muže opřeného dopředu na židli s herní konzolí v ruce pravděpodobně není náhodný. Společnost GameStop v únoru zveřejnila stejnou karikaturu, ale s modrou šipkou a židlí. Na Gillově karikatuře jsou ale červené. Podle serveru Know Your Meme je tento meme interpretován tak, že vyjadřuje, že se věci stávají vážnými.

Jiskra do sudu střelného prachu

Akcie GameStopu v pondělí vzrostly o 74 % poté, co Gillův účet sdílel na platformě X mem. Během dne akcie vzrostly dokonce o více než 110 % a obchodování s nimi bylo několikrát zastaveno kvůli volatilitě. Podle údajů společnosti S3 Partners zaznamenali prodejci krátkých pozic v pondělí ztráty v hodnotě miliardy dolarů při sázkách proti akciím GameStop.

Na růstové vlně GameStopu se svezly i akcie AMC a další. Akcie AMC Entertainment, další meme akcie, vyskočily o 78 %. Reddit vzrostl zhruba o 9 %. Akcie obchodní platformy Robinhood, která během šílenství v roce 2021 pozastavila nákupy akcií společností GameStop, AMC a dalších meme akcií, rovněž vzrostly o 4 %.

„Prodejci krátkodobých akcií mohou u těchto akcií očekávat krkolomnou a krvavou jízdu,“ předvídá Ihor Dusaniwsky, výkonný ředitel prediktivní analytiky společnosti S3. Aktuálně více než čtvrtina volně obchodovaných akcií GameStopu podléhá krátkým pozicím, což zvyšuje potenciál pro další squezeové zisky při koordinovaných nákupech.

Kdo je Roaring Kitty?

Gill, který na Redditu vystupuje pod přezdívkou “Deepf–ingvalue”, byl jednou z vůdčích sil na subredditu WallStreetBets, který se zasloužil o závratné výnosy akcií GameStop. Brokeři nabízeli akcie maloobchodního řetězce ve velkém a zaměřovali se na vytlačení prodejců na krátko.

Drobní investoři v roce 2021 následně poslali nahoru i další akcie, včetně AMC Entertainment a Bed Bath & Beyond. Nyní se jim souhrnně říká „meme akcie“, tedy kultovní akcie, které zaznamenávají spíš velké výkyvy.

Zdroje info: Reddit, https://finex.cz/silenstvi-akcie-gamestop-a-amc-opet-vyletely-o-70-procent-za-jediny-den/, https://www.cnbc.com/2024/05/13/gamestop-short-sellers-have-already-lost-1-billion-from-mondays-monster-rally.html

Náhledové foto: Pixabay