Jaká jsou nejdražší města světa

01_zurich

Život ve městě má své výhody i nevýhody. Výhodou je dostupnost služeb i velký výběr volnočasových aktivit, stejně jako pracovních možností. Nevýhodou v porovnání s bydlením na venkově jsou potom kromě přílišného shonu či odtržení od přírody také vyšší životní náklady. Není ale město jako město a mezi životními náklady na život v nich mohou být velké rozdíly. Pokud se vám tak v Praze či Brně zdá, že život je zde poněkud drahý, buďte v klidu. Jiná města jsou ještě mnohem dražší. Které světové metropole v tomto ohledu vedou?

Každoroční srovnání

Každým rokem publikuje prestižní časopis The Economist srovnání životních nákladů pro několik stovek měst po celém světě. Posuzováno je celkem 160 produktů a služeb. Mezi ně patří jídlo, pití, oblečení, domácí potřeby a věci osobní péče, nájmy, veřejná doprava, účty za veřejné služby, soukromé školy, pomoc v domácnosti či náklady na rekreaci. Ceny jsou samozřejmě vztahovány k lokální kupní síle a celkové vypočítané skóre je potom vztaženo s New Yorkem, který představuje referenční úroveň 100 bodů.

02_singapur

Foto: Pixabay

Kde je nejdráž?

Hned na začátek můžeme říct, že 100 referenčních bodů staví New York na 8. místo, o které se dělí s Ženevou. Jen šest měst získalo bodů více.  Zurich, Paříž a Hong Kong se dělí se o první až třetí místo. Následují je Singapur, Tel Aviv a Ósaka. 

Pro srovnání s cenami obvyklými u nás můžeme uvést např. cenu za jednu třetinkovou láhev piva. V New Yorku bude za 75 korun, v Singapuru stojí o něco méně, asi 50 korun. Zcela v jiných intencích se ale pohybují ceny bydlení. Na prestižních adresách v New Yorku nebo Hong Kongu se za parkovací místa platí pronájem i milion dolarů ročně.

A jak je to s našimi městy? Praha se pohybuje okolo 80. místa. Zdá se tedy, že pořád může být hůř…

Zdroj informací: https://www.weforum.org/agenda/2020/11/world-most-expensive-cities-covid-paris-zurich-singapore/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.