Hodinky z Titanicu se vydražily za 35 milionů

Titanic

Nejznámější lodní katastrofa v dějinách se stala 15. dubna roku 1912 na zaoceánském parníku jménem Titanic. Po srážce s ledovcem v severním Atlantiku zahynul mezi 1499 lidmi i jeden z nejbohatších cestujících John Jacob Astor. A právě on se dnes dostal znovu do novinových titulků.

Astor a jeho hodinky

Údajně nejbohatší člověk své doby, spisovatel, vynálezce a obchodník s jměním téměř 87 miliard dolarů (v přepočtu na dnešní ekonomiku) zahynul krátce poté, co pomohl své žene Madeilene do záchranného člunu. Jeho žena tak šťastným zázrakem nehodu přežila. Astorovo tělo bylo ale vyloveno týden po jeho smrti. V kapse jeho oblečení se našly zlaté kapesní hodinky od společnosti Waltham, na kterých nechyběly iniciály s písmeny JJA. Šlo o hodinky se 14 karáty zlata.

Hodinky se nyní staly jednou z nejdražších vydražených položek původem z Titanicu. Zájem o tyto hodinky byl velký, v aukční síni Henry Aldridge and Son je nakonec odkoupil soukromý americký sběratel. Včetně daně a poplatků vyšly tyto vzácné hodinky sběratele v přepočtu na 35,6 milionů korun.

Nejedná se ale ani zdaleka o jedinou věc z paluby lodě, která byla kdy vydražena. Kupříkladu housle, na které se hrálo až do posledního okamžiku potopení, přišly kupce na neuvěřitelných 1,1 milionu liber. Prodány byly 101 let od doby, kdy se slavná loď třídy Olympic potopila.

Titanic

Foto: Pixabay

John Astor a potopení Titanicu

Náraz lodi do ledovce se všemi následnými tragickými příběhy lidí na palubě nás nenechává chladnými již 112 let. Vzpomínku na loď ležící dnes na dně oceánu si budou asi již navěky předávat lidé z generace na generaci. Tragédii z roku 1912 se co do proslulosti nevyrovná prozatím žádná jiná lodní havárie.

V době, kdy se loď Titanic potápěla měl ještě John Jacob Astor šanci na přežití. Kapitán lodi, který vydal jasný signál k rychlé evakuaci, mohl ale krátce po půlnoci spatřit na palubě i manžela Madeleine, jak kouří svoji poslední cigaretu. Svoji šanci nastoupit na záchranný člun Astor nevyužil a vyčkal takto až do poslední chvíle svých životních sil.

Zdroje informací: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-nejdrazsi-vec-z-titaniku-kupec-dal-za-kapesni-hodinky-pres-35-milionu-250805

https://edition.cnn.com/2024/04/26/style/john-jacob-astor-watch-titanic-scli-intl-gbr/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.