Český prodejce letenek Kiwi.com mění svůj model podnikání

Český vyhledávač letenek Kiwi.com mění svůj byznysový model. Předzvěst velkých změn nastala již na konci ledna letošního roku, kdy firma propustila 200 svých zaměstnanců, což byla téměř pětina všech zaměstnanců v celé firmě. Společnost každým rokem rostla, dokud nenastala pandemie. Dlouhé roky bojovala s největšími leteckými společnostmi světa, jako je irský Ryanair nebo americké American Airlines a Southwest Airlines. Podle nejnovějších zpráv má dojít k ukončení veškerých sporů a český portál pro nákup letenek chce s aerolinkami spolupracovat.

Propouštění na začátku roku

Firma na začátku roku oznámila svým zaměstnancům, že propustí 200 z nich, a to nejvíce právě v Brně, kde společnost vznikla. Kiwi se tak přidalo k dalším společnostem, které se rozhodly propouštět své zaměstnance, aby ušetřily peníze. Důvodem propouštění bylo nejen špatné hospodaření firmy, ale především rozhodnutí firmy změnit směr.

Nová strategie Kiwi.com

Ještě v nedávné době prodávalo Kiwi.com své letenky i přes nevoli samotných dopravců. Nyní se celá situace obrací a v zájmu firmy je spolupráce s dopravci. Výše zmíněné spory akorát vedly k mnoha soudním sporům, které nejen zabíraly čas, ale i spoustu peněz. Na začátku roku se Kiwi dohodlo s irským dopravcem Ryanair.

Detaily spolupráce budou teprve veřejně sděleny, nicméně sám zakladatel Oliver Dlouhý pevně věří, že se podaří společnosti domluvit i s dalšími společnostmi, včetně amerických aerolinek American Airlines a Southwest Airlines. Velkou roli může hrát také fakt, že většinu podílu Kiwi vlastní americký fond General Atlantic. Firma chce investovat peníze do lepší komunikace se zákazníky i v efektivnějším řešením reklamací.

Úspěšný rok 2023

I přes avizované propouštění na začátku tohoto roku firma vykazovala skvělé výsledky za loňský rok. Rekordní byly na více frontách, a to nejen v počtu rezervací, ale také v počtu prodaných míst v letadlech i ve výši příjmů. Tržby se zvýšily o úctyhodných dvacet procent na 293 milionů eur, tedy 7,4 miliardy korun. O jak velký zisk šlo, firma nekomentovala. Podle Dlouhého jsou rekordní čísla výsledkem zvýšeného celosvětového zájmu o cestování. Až 25 milionů letenek se prodalo přes vyhledávač Kiwi, což je rekordní počet.

Zdroj: https://cc.cz/v-lednu-propustilo-petinu-lidi-ted-kiwi-com-hlasi-rekordni-lonske-vysledky-utrzilo-sedm-miliard/https://www.e15.cz/byznys/kiwi-com-meni-svuj-byznys-model-zakopava-valecnou-sekeru-s-aerolinkami-1415337

Náhledové foto: Pexels