Chystá se nová důchodová reforma

02_duchody

Důchodová reforma je pro české politiky kostlivec ve skříni, kterého si mezi sebou vlády předávají de-facto již od revoluce. K plánům současné ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové je proto třeba přistupovat se značnou dávkou skepse, zvláště pokud je předkládá deset měsíců před volbami, ve kterých to navíc na žádný úspěch její ČSSD rozhodně nevypadá. I pokud ale ke schválení těchto návrhů nedojde, není vyloučeno, že je časem nepřebere jiná vláda. Není tak od věci se s některými parametry navrhované reformy seznámit.

1. Zvýšení odvodů OSVČ

Navrhovaná podoba reformy zvyšuje vyměřovací základy pro OSVČ. Podnikatelé by tak měli nést značnou část tíhy změn důchodového systému.

2. Výhody pro náročná povolání

Některá povolání zařazená mezi zvláště fyzicky náročná povolání budou mít možnost dřívějšího odchodu do důchodu. Za každých 184 odpracovaných směn o jeden měsíc dříve.

01_duchody

Foto: Pixabay

3. Zavedení nultého pilíře

Tento bod by vypadal v zásadě tak, že každý důchodce, který pracoval by měl garantovaný důchod ve výši 10 tisíc korun. Toto pravidlo by bylo jakýmsi nultým pilířem nového důchodového systému.

4. Snížení požadavků na důchod a snížení významu mezer

V současné době má na důchod nárok člověk, který odpracoval 35 let. Tato hranice by se nyní snížila na 25 let. Současně by výpočet přestaly ovlivňovat „mezery“ v platbách důchodového pojištění vzniklé v důsledku nejrůznějších životních situací.

5. Bonusy za děti a zpětná platnost

Každý, kdo vychovával dítě (bez ohledu na pohlaví), by měl nárok na bonus ve výši 500 Kč. Toto pravidlo by platilo zpětně od roku 1996. Zpětná platnost by měla platit i pro další návrhy. Patří mezi ně především zmíněné změkčené požadavky na minimální odpracovanou dobu,

V obou případech by nový systém znamenal destitisíce seniorů, kterým se důchody zvýší, anebo budou dokonce přiznány. Nutno podotknout, že mnoho z těchto opatření jsou převzaty z doporučení Organizace pro hospodářský rozvoj (OECD). NEní ale od věci připomenout si, že OECD vyváženě navrhuje i opatření, která nejsou na první pohled tak příjemná, jsou ale nutná, aby bylo možno takový důchodový systém ekonomicky udržet. S tím si ale Jana Maláčová příliš hlavu neláme. Rezolutně tak odmíná např. pozdější odchod do důchodu.

Šance, že se MAláčové podaří důchodovou reformu je reálně malá, lze jen hádat, do jaké míry si toho je vědoma a používá reformu spíše jako prvek předvolební kampaně.

Náhledový obrázek: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.