Kontrola nemocenské: Kdy hrozí výpověď

Nemocná

Když je člověk nemocný, měl by být doma a léčit se. Tedy v případě, že nejde o nějaký horší stav vyžadující hospitalizaci. Mnozí lidé nemocenské zneužívají a berou si ji tak, jak se jim zachce. Mnohdy také nejsou v době čerpání nemocenské doma. Pokud k nim vyrazí kontrola a nezastihne je při domácí léčbě, mohou mít velký problém. Hrozí jim odebrání nemocenských dávek, pokuta a v některých případech i výpověď z pracovního poměru. Jak to tedy vlastně se sankcemi je? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Adresa nahlášená ošetřujícímu lékaři

Právě ona hraje zcela zásadní roli. Nemusí se nutně jednat o adresu trvalého bydliště. Klidně lze nahlásit adresu vaší chalupy, případně přítele. V průběhu neschopenky je možné adresu pobytu se souhlasem lékaře měnit. Samozřejmě existují i hodiny, kdy máte od lékaře povolené vycházky.

Kontrola může přijít kdykoli

S tím byste měli počítat. Rozhodně se nemusí omezit pouze na pracovní dobu, již tradičně v práci dodržujete. Dorazit může klidně i ve večerních hodinách, případně o víkendu. Jinak také musíte zajistit, aby se k vám kontrola dostala. Musíte mít zvonek, na němž bude jmenovka.

Léky

Foto: Pixabay

Výpovědi se můžete dočkat v prvních 14 dnech

Právě v této době vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel. Jsou to jeho peníze a právě on má právo vás na nemocenské zkontrolovat. Jinak ale může požádat také OSSZ. Jako postihy se tradičně berou odejmutí prostředků v době nemocenské nebo pokuta. Jinak ale hrozí také výpověď. A není se čemu divit, v případě hrubého porušení je na místě. Jmenovat bychom mohli třeba to, že si zaměstnanec odjede v době čerpání nemocenské na dovolenou. Zaměstnavatel postupuje dle § 52h) zákoníku práce. Pokud ale dojde k výpovědi, už nesmí zaměstnavatel krátit peníze.   

Od 15. dne nemocenské vše řeší OSSZ

Prvních 14 dnů je tedy ryze na zaměstnavateli. Pak přichází na řadu OSSZ. Příslušná okresní zpráva sociálního zabezpečení řeší situaci i proto, že peníze na nemocenskou jdou z nemocenského pojištění. Pokud vás nezastihnou na vámi uvedené adrese, budete písemně vyzvání ke kontaktování OSSZ. Zahájí se správní řízení, kdy může být odejmuta nemocenská nebo případně zkrácena. A karanténa? Tu řeší krajské hygienické stanice, pokuta může v maximu činit až 3 miliony korun. Tradičně se ale jedná o přestupky s penalizací do 10 000 korun.

Zdroj info: idnes.cz/finance/financni-radce/nemocenska-karantena-kontrola-postihy-vypoved.A210317_090211_viteze_frp?zdroj=patro

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.