Pitný režim jako marketingový tah: Lidé nemusí být otroci neustálého příjmu tekutin

Pitný režim

Spousta různých médií i odborníku se vyjadřovala ohledně pitného režimu. Lidé by měli vypít poměrně hodně tekutin, často se uvádělo i několik litrů denně. Postupem času jsme se pak nejspíše stali otroky těchto mínění. Podle fyziologa Václava Šafky, který se vyjádřil pro magazín iDnes.cz, stačí lidskému organismu pouze litr tekutin denně. Člověk by samozřejmě měl pít tehdy, když má pocit žízně. Tudíž nemusí být toto množství pochopitelně striktně dáno.

Nadbytek vody není pro tělo optimální

Zmíněný lékař z Ústavu fyziologie na Lékařské fakultě UK v Hradci Králové hovořil také o tom, že nadbytek vody může podráždit systém a ledviny mohou vyloučit více vody, než jsme byli schopni přijmout. Jisté tkáně mohou nadmírou vody trpět. V okolí víček mohou vznikat třeba váčky a podobně.

Často jsme otroky pitného režimu

Stačí se podívat na různé aktivity. Pamatuji si, že když jsme měli trénink jako děti, pití se podávalo vždy až po výkonu. Prostě jsme odtrénovali a vedle šaten byla velká várnice plná šťávy. My jsme si napustili do kelímků a s chutí jsme se do šťávy pustili. Žízeň jsme měli obrovskou. Dnes je to jinak. Děti se v pauzách chodí napít a přerušuje se tím kontinuita tréninků. Když se podíváme třeba i na výuku ve škole, situace je podobná. Vždyť děti pijí v hodinách a lahve s vodou mají často i přímo na lavicích. Když jsou upozornění na to, že se mají napít o přestávce, vymlouvají se na pitný režim.

Skvělý marketingový tah

Nepochybně. Pitný režim vznikl jako vynikající marketingový tah prodejců různých vod. Často se přitom jedná o prodejce nezdravých slazených nápojů nebo čehokoli podobného. Veřejnost je prostě manipulována. Ostatně zajímavý je i medailonek Edwarda L. Bernayse, amerického zakladatele public relations. Právě on poukázal na to, že si člověk zboží nekupuje pouze za určitým účelem, ale protože chce. Tento muž dokonce v Americe dokázal zpopularizovat i kouření žen na veřejnost, jež bylo zavrhováno. I dnes si s námi prodejci dokážou zahrávat. Důkazem budiž třeba i nakupování energetických nápojů, které mají nabudit organismus. Ve skutečnosti si ale člověk může přečíst, co obsahují, tedy pokud titěrné písmo zvládne. Já to zvládnu a za nic takového bych peníze nevyhazoval. Podobně je to tedy zřejmě i s vodou. Dám si ji jen tehdy, když mám žízeň.  

Zdroje info: Autor, Twitter, https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/vaclav-safka-lekar-piti-vody-organismus-dehydratace-telo.A230726_145558_zdravi_kori?zdroj=sph_hp,https://cs.wikipedia.org/wiki/Edward_L._Bernays

Náhledové foto: Pixabay        

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.