Lepší a bezpečnější cestování? Evropská komise schválila 9 miliard pro českou železnici

vlak

Evropská komise schválila program na podporu české železnice. K čemu má schválený finanční obnos ve výši 9 miliard posloužit? Kdo bude moc čerpat podporu? Jak se to dotkne nás obyčejných cestujících?

Zejména ten, kdo cestuje pravidelně vlakem, tak ví, že to je mnohdy jedna velká dobrodružná jízda. Zpoždění je prakticky na denním pořádku. A o bezpečnosti by se dalo také polemizovat. Otázkou je, do jaké míry pomůže schválený program a především to, zda peníze budou náležitě použity ke svému účelu. Víme, jak to chodí. Nicméně, věřme, že tomu tak snad bude. Můžeme se tedy těšit na bezpečnější cestování?

Bezpečný a nepřerušovaný provoz

Evropská komise schválila program na podporu české železnice. Finanční částka ve výši 9 miliard má pomoci české železnici k bezpečnému a nepřerušovanému provozu. Mimo jiné má program podpořit modernizaci českých železničních vozidel na evropský systém řízení železničního provozu. Jde o systém, který zahrnuje zavedení ETCS, tj. evropského vlakového zabezpečovacího systému, jakožto zavedení komunikačního systému GSM-R.

Podpůrný evropský program

Podpůrný evropský program obsahuje 5 podprogramů. Jeden z nich cílí na podporu zavedení tzv. automatického digitálního spřáhla (DAC). Cílem je zajištění větší automatizace přepravy nákladů po kolejích. Nový systém spojování by měl nahradit klasickou techniku, ke které je zapotřebí ruční práce posunovačů. Tato podpora DAC nebyla v předchozích verzích programu. V tiskové zprávě se uvádí, že se jedná o základní předpoklad pro automatizaci vlakotvorné činnosti.

Kdo bude čerpat schválený program

Podporu budou moci čerpat železniční dopravci a Správa železnic. Čerpání podpory je možné do konce července 2028. Schválený program navazuje na opatření podpory, které Evropská komise posoudila kladně v roce 2007. V roce 2020 pak došlo k prodloužení trvání.

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/evropska-komise-investuje-devet-miliard-korun-do-podpory-ces/r~2cacae70314111eea25a0cc47ab5f122/

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-evropska-komise-schvalila-devet-miliard-pro-ceskou-zeleznici-40439564

Náhledové foto: Pixabay