Japonský elektronický gigant Toshiba končí, má nové majitele

toshiba

Toshiba byla jednou z největších japonských značek v oblasti elektroniky. Její produkty byly široce rozšířené a byly běžnou součástí v domácnostech i kancelářích po celém světě. Nicméně, po 74 letech byla ve středu vyřazena z tokijské burzy. Ke konci této světoznámé značky přispěly skandály, a především nekalé účetní praktiky. Kdy začal úpadek Toshiby?

Podvody a další skandály

Kolaps Toshiby byl způsoben řadou události, které postihly firmu v různých oblastech. V roce 2015 se objevily problémy spojené s účetnictvím, kde bylo odhaleno nadhodnocování svého zisku o 1,59 miliard dolarů po domu sedmi let. Namočené prsty mělo také vedení firmy.

Ještě v roce 2020 se objevil další problém v účetnictví, což vedlo k prohloubení krize. Závažnost skandálů a nesrovnalostí ve firmě narůstala jako lavina. Vyšetřování v roce 2021 odhalilo spolupráci společnosti s japonským ministerstvem obchodu na potlačování zájmů zahraničních investorů. Tato odhalení jenom zvyšovala nedůvěru investorů v japonské akcie celkově

Osudová chyba?

Konec roku 2016 se stal kritickým okamžikem pro japonskou společnost. Firma se rozhodla, že se ujme několika miliard dolarů spojených s výstavbou jaderné elektrárny, kterou koupila americký Westinghouse Electric rok předtím. Uplynuly sotva tři měsíce a Westinghouse vyhlásil bankrot. Toshiba se tak dlouho neohřála a čelila tak závazkům ve výši 6 miliard dolarů. Kvůli tomu musela prodat společnost náhle mnoho kšeftů týkajících se mobilních telefonů, lékařských systémů a bílé techniky.

Společnost bude opět v japonských rukou

Toshibu převzala domácí skupina investorů společnosti Japan Industry Partners (JIP). Mezi ně patří finanční služby Orix, společnost Chubu Electric Power a výrobce čipů Rohm. Cena převzetí vyšla skupinu na 14 miliard dolarů. Nejednalo se o jednoduchou záležitost, problémy způsobovaly zámořští investoři. Nyní se zdá, že se může vzpamatovat z těžkého období. Jakou podobu získá Toshiba, to zatím není známo. Na pozici generálního ředitele by však měl nadále zůstat generální ředitel Taro Shimada.

JIP má za sebou dlouhou historii při získávání podniků velkých jmen. Například v roce 2014 koupila kamerové jednotky Olympus či divizi notebooků Sony. Například notebook Sony Vaio, který se v loňském roce těšil z rekordního prodeje. Toshiba je ovšem ale jiný level, zaměstnává 106 000 zaměstnanců a některé její operace jsou klíčové pro národní bezpečnost.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/business-67757333https://www.reuters.com/markets/deals/toshiba-be-delisted-after-74-years-faces-future-with-new-owners-2023-12-19/

Náhledové foto: Unsplash