Chystá se konec kolkových známek

Úřad práce

Určitě jste je někdy použili, jde o tradiční nástroj, který tu s námi je již několik desítek let, ne-li více. Řeč je o kolkových známkách či zkráceně o kolcích. Jde o známky, které si zakoupíte a díky nim pak zaplatíte správní, soudní či jiný poplatek státu. Tyto nástroje však mají ve jménu digitalizace a zjednodušení veřejné správy skončit. Co to bude znamenat?

Změna v rámci konsolidačního balíčku

V rámci vládních opatření na zlepšení veřejných financí, souhrnně nazývaných konsolidační balíček, se nachází několik významných položek, jako je reforma penzí, změny v sazbách DPH a zvýšení odvodů pro OSVČ. Mezi těmito významnými reformami je však skrytá jedna menší změna, která se týká ukončení používání kolkových známek, tzv. kolků. V souladu s vládním návrhem by měly kolkové známky skončit již od roku 2024. Přestože jejich používání bude ukončeno, bude existovat přechodné období, během kterého je možné ještě využít kolkové známky, pokud již byly zakoupeny a jsou k dispozici.

Předchůdce bezhotovostního styku

Kolkovné je z našeho pohledu již starodávná forma, jak se vůči státu bezhotovostně platily poplatky a jiné platby. Nejvíce se využívají při správních či soudních poplatcích. Pro stát je uchovává a prodává Česká pošta. Jejich zrušení, které, jak již bylo výše uvedeno, je plánované na začátek roku 2024, by tak bylo zásahem také do rozpočtu České pošty, která má z prodeje provizi. Na druhou stranu v současných finančních problémech České pošty jde spíše o drobné. Česká pošta od státu za kolky inkasuje asi 65 milionů korun ročně.

Jaké alternativy občanovi zůstanou

Kolky nejsou však jedinou možností, jak správní či soudní poplatky hradit. Nejde ani o nejčastější možnost, naopak její využití rok od roku klesá. Alternativy, které občanovi zůstanou je tak hotovost, která je pro občana zdarma, avšak úřadům trochu komplikuje život s jejím uchováváním, bezhotovostní styk převodem na účet nebo kartou či složenka. Složenka je však pro občana velmi nevýhodná. Za jednu totiž zaplatí 52 korun, což například u správního poplatku 500 Kč dělá více jak 10 %.

Zdroj: https://www.penize.cz/nakupy/442658-kdo-doplati-na-zruseni-kolku-ten-kdo-zije-v-hotovosti, https://www.finance.cz/546903-kolkove-znamky-rychle-vyuzijte-nebo-vymente-za-penize/

Náhledové foto –  Pixabay