Solidární daň a všechno, co musíte vědět

Lidé s nadstandardně vysokými příjmy ze zaměstnání nebo podnikání musejí státu odvádět takzvanou solidární daň, která se trefně označuje také za daň milionářskou. V naší zemi má poměrně krátkou historii, v platnost totiž vstoupila teprve roku 2013. Máte to štěstí (nebo smůlu), že do skupiny bohatých taktéž spadáte? V tom případě pokračujte ve čtení tohoto článku, kde se dozvíte všechno, co o solidární dani vědět potřebujete.

Kdy se na vás solidární daň (ne)vztahuje

Na úvod musíme většinu z vás uklidnit. Pokud vaše pravidelné měsíční příjmy ze zaměstnání nepřesahují částku 130 796 Kč hrubého, solidární daň se na vás nevztahuje. Stejně tak i osoby samostatně výdělečně činné s ročním ziskem nižším než 1 569 552 Kč jsou z tohoto fenoménu posledních let vypuštěny.

V opačném případě však musíte kromě daně z příjmu fyzických osob, která je stanovena na 15 %, odvést ještě dalších 7 % z rozdílu mezi skutečným výdělkem a výše zmíněným limitem. Pokud jako zaměstnanec dosáhnete vyššího výdělku pouze v jednom kalendářním měsíci, solidární dani se rovněž nevyhnete. Naopak vám ovšem budou odpuštěny odvody na sociálním pojištění.

Solidární daň se netýká v podstatě jenom takzvaných pasivních příjmů, které ve většině případů představují peníze z pronájmu nebo kapitálového majetku. Ani zisk z prodeje nemovitosti nepodléhá dani bohatých.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Rozhodné částky pro rok 2020 opět vzrostou

Každým rokem dochází ke zvyšování průměrné měsíční mzdy a v souvislosti s tím roste i minimální výše příjmů pro odvod solidární daně. V roce 2020 si může zaměstnanec měsíčně vydělat až 139 340 Kč, aniž by se musel obávat odvodů na solidární dani. U OSVČ se pak roční limit zvyšuje na 1 672 080 Kč.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.