Navýšení televizních poplatků? Trapné a zbytečné. Na Slovensku se neplatí nic

Česká televize

Diskuse o navýšení poplatků za veřejnoprávní média je neustále aktivní. Není se čemu divit, jelikož se bezesporu jedná o společensky hodně třaskavé téma. Osobně se mi nelíbí už jenom fakt, že se za veřejnoprávní média vlastně platí, i když je člověk spíše nevyužívá. O navyšování stávajících sazeb podle mého názoru nemůže být ani řeč. Přesto je mnozí politici řeší, a to poměrně často. Naposledy o zvyšování poplatků hovořil ministr kultury Martin Baxa z ODS v pořadu Rozstřel. Jak to tedy vlastně s poplatky za rozhlas a televizi je, o kolik by se případně měly zvyšovat a jak to funguje na Slovensku?

Už stávající poplatky jsou vcelku vysoké

Za televizi se platí měsíčně 135 korun a za rozhlas 45 korun. Za účelem výběru zmíněných poplatků je vedena Českou televizí a Českým rozhlasem evidence poplatníků. Do té se musí člověk přihlásit, pokud službu poskytovanou Českou televizí či Českým rozhlasem využívá. Platit by měl v podstatě každý, kdo Českou televizi v rámci svých programů v samotném zařízení má. Stejně tak je tomu i s Českým rozhlasem.

Co za své peníze dostáváme?

Já osobně se přiznám, žen spíše nic než moc. Mám rád sport a třeba takové fotbalové soutěže vysílají komerční média. Stejně tak je to i s tenisem. Stále více prostoru dostávají méně známé sporty, což je fajn, nicméně úroveň některých pořadů skutečně odpovídá oněm koncesionářským poplatkům. Jen namátkou mohu uvést různé staré estrády, které se líbily divákům před mnoha lety. Prostě mám pocit, že za ty peníze je toho málo. Ona publicistika šla podle mého názoru také hodně dolů.

Zvýšení maximálně o 25 korun?

Hovořil o něm právě zmíněný ministr kultury Baxa. V podstatě uklidňoval veřejnost, že zvýšení by nemělo přesahovat 25 korun. Hned jsem se cítil poněkud příjemněji, že nebudu muset vytahovat další peníze. Ne, podle mého je nesmyslem jen samotná debata o zvyšování poplatků.

Na Slovensku se neplatí nic

Jasně, slovenská vláda nyní upravuje podmínky, jak má být zvoleno vedení televize. Premiér Fico veřejnoprávní televizi mnohokrát kritizoval. Přesto je třeba říct, že se na ni na Slovensku neplatí nic. Veřejnoprávní média financuje stát, a to ze státního rozpočtu. U nás to tak být nemá. Proč? Já bych si za veřejnoprávní televizi rád zaplatil i více, musela by toho ale mnohem více také nabídnout.

Zdroje info: https://portal.gov.cz/sluzby-vs/prihlaseni-do-evidence-poplatniku-sluzeb-ceske-televize-a-ceskeho-rozhlasu-S20901, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/status-umelce-martin-baxa-ods-ministr-kultury-koncesionarske-poplatky.A240502_164654_domaci_vov, https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/rtvs-zruseni-koncesionarskych-poplatku-slovensko_2307011335_jgr

Náhledové foto: autor Jan Starzak, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ceska_Televize_OB_Van_(6621401565).jpg

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.