Konec výplaty důchodu při úmrtí: Co rozhoduje a jak je to s vrácením přeplatku

pohřeb

Úmrtí v rodině je bezpochyby bolestnou událostí. Přesto vedle povinností souvisejících s úmrtím a pohřbem nelze pominout ani administrativní věci spojené s vyplácením starobního důchodu. Jak v tomto případě postupovat?

V případě úmrtí důchodce dochází k ukončení výplaty důchodu. Avšak v některých případech se Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) dozví informaci o úmrtí opožděně a mezitím vyplatí důchod, na který už nevzniká nárok. Co si musí pozůstalí ohlídat? Jak v případě vzniklého přeplatku postupovat?

Rozhodné je datum úmrtí

Zde sehrávají zásadní roli doslova dny a hodiny. Důchod se vyplácí měsíc dopředu. O tom, zda má důchodce nárok na poslední výplatu důchodu, rozhoduje datum úmrtí. Pakliže se důchodce dožil svého výplatního termínu, tj. dne, nárok vzniká a vrácení důchodu není požadováno. Pro lepší představu si to uveďme na konkrétním příkladu, tj. pokud je důchod vyplácen ke dni 8. březnu a důchodce zemře 8. března., má nárok na jeho vyplacení. Nárok na důchod zaniká v den úmrtí.

Rozhodující může být i takto jediný den. Může nastat situace, že je důchod zpracován a vyplacen na období, na které již nenáleží, a to dříve, než se ČSSZ dozví o úmrtí. Takto převzatá, avšak již nenáležející výplata důchodu je tzv. přeplatkem, který je nutné vrátit v plné výši.

Jak postupovat při úmrtí osoby pobírající důchod

ČSSZ doporučuje oznámit úmrtí manželky, manžela či jiného příbuzného okamžitě, individuálně a nečekat na to, až si informaci předají úřady mezi sebou. Tímto se proces ukončení výplaty důchodu urychlí, jakožto se sníží riziko, že dojde k výplatě, na kterou není nárok. Informovat ČSSZ v tomto směru lze prostřednictvím bezplatné infolinky, elektronicky e-mailem, využitím datové schránky, ale také je možné poslat oznámení písemně poštou či se dostavit osobně na pobočku úřadu.

Vrácení přeplatku bez ohledu na způsob vyplácení důchodu

Pokud vznikne přeplatek, je třeba ho vrátit, a to bez ohledu na způsob vyplácení, tj. v hotovosti či bezhotovostně na účet pozůstalé osoby. Vrácení přeplatku se vztahuje i na případy, kdy je důchod zasílán na bankovní účet manželky či manžela. Stejně tak je nutné důchod vrátit, pakliže pozůstalá osoba převezme důchod na postě v zastoupení až po smrti dotyčné osoby.

Zdroj: https://www.fintag.cz/2024/04/06/pri-umrti-duchodce-vratku-penze-urcuje-jeji-vyplatni-den/

https://ceskeduchody.cz/navody/konec-vyplaty-duchodu-pri-umrti-rozhodny-den-vraceni-penez?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Náhledové foto: Pixabay