Evropský spor o zákaz umělé inteligence ChatGPT

AI

Množství nových registrací do prostředí umožňujícího testování možností umělé inteligence od společnosti OpenAI lámalo v prvních dnech po otevření rekordy. Prakticky žádná jiná online služba nikdy nenabírala nové uživatele takovým tempem. Pojem AI je tak dnes skloňován ve všech pádech a diskuse o přínosech i rizicích této technologie se vede na všech úrovních, od akademiků po hospodské stoly. Do této diskuse se celkem logicky nyní přidávají o politici. V několika evropských zemích se mluví dokonce o zákazu AI.

První zákaz v Itálii

První zemí, kde již byl zákaz umělé inteligence od OpenAI v Itálii. Je však nutno poznamenat, že italská vláda nezakázala ChatGPT proto, že by se snad bála „vzpoury strojů“ či toho, že AI převezme vládu nad světem. Itálie má s AI problém jiného rázu a souvisí s tím, že OpenAI nenaplňuje evropské požadavky na nakládání s uživatelskými daty, tedy známé GDPR.

Itálie vyšetřuje hned několik problémů, ze kterých společnost viní. Jednou z nich je únik uživatelských dat z loňského roku. Dalším problémem je potom nedostatečné informování uživatelů o tom, jak sama firma nakládá s daty uživatelů a jak je používá. Jedná se o vyšetřování vpravdě průkopnické, neboť dosud o tom, zda je právně v pořádku, když se umělá inteligence trénuje na uživatelských datech.

ai

Foto: Pixabay

Pochyby v Německu

Italský postup byl inspirací i pro německé úřady, které uvažují o tom, že se k AI postaví prozatím stejně. V Německu ale tento přístup naráží na poměrně silnou opozici. Řada zástupců nejrůznějších federálních i regionálních úřadů se nechává slyšet, že AI by se neměla samoúčelně omezovat, neboť by Německo v takovém případě mohlo začít v této významné technologické oblasti zaostávat.

Je ale zřejmé, že bude muset být vytvořena regulace AI na evropské úrovni. Na tomto úkolu se již nyní pracuje, nicméně lze očekávat, že nové schopnosti AI budou postupně klást na systém regulace nové a nové nároky. Nějaký čas tedy bude jistě trvat, než lidé naleznou způsob jak s AI koexistovat v takém módu, který nás nebude příliš omezovat ale současně nám umožní vytěžit z této technologie maximum.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/o-zakazu-chatgpt-uvazuje-take-nemecko-sef-ministerstva-pro-digitalizaci-s-tim-nesouhlasi-1397570

https://plus.rozhlas.cz/italie-vysetruje-spolecnost-openai-z-poruseni-gdpr-hrozi-v-evrope-zakaz-jejich-8967420

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.